Починати свою справу без плану рівнозначно тому, як відправитися в тривалу подорож без компаса і карти. Успіх бізнесу значною мірою визначається грамотним плануванням. Конкретний вигляд і зміст бізнес-плану залежать від цілей, які ви перед собою поставили.
Інструкція
- Визначте мету складання бізнес-плану. У більшості випадків цей документ розробляється для залучення зовнішнього інвестування. Якщо переслідуєте таку мету, особливу увагу приділіть розділах, що стосуються фінансового планування та гарантіям повернення інвестицій. Потенційного інвестора, який буде знайомитися з планом, буде також цікавити ваш досвід і кваліфікація управлінської команди.
- Якщо основною метою є приведення в порядок думок щодо майбутнього бізнесу, зверніть увагу на оформлення послідовності дій, передбачених планом. Хороший план має строгу і чітку структуру, що враховує всі моменти, пов’язані з організацією справи. Розбийте план на розділи і етапи, із зазначенням термінів виконання.
- Опишіть ідею бізнесу і фактори, які можуть вплинути на її здійснення. Вкажіть причини, які, на вашу думку, будуть сприяти успіху справи: попередній позитивний досвід, наявність команди професіоналів, фінансове забезпечення, налагоджена система збуту і т.д.
- Складіть фінансовий план майбутнього підприємства. Включіть до нього розрахунок потреб у фінансуванні, види витрат. Передбачте кілька джерел інвестування. Вкажіть розмір власних коштів, які мають намір вкласти в справу. Для потенційного інвестора важливо знати, що ви приймаєте безпосередню фінансову участь у проекті.
- Підготуйте розділ, присвячений маркетингу. Опишіть способи, які плануєте використовувати для просування на ринок товарів або послуг. Передбачте кілька методів просування, включаючи сучасні методи реклами в мережі інтернет. Вкажіть, хто відповідатиме за цю сферу діяльності в рамках проекту.
- Включіть в бізнес-план опис можливих ризиків і передбачувані способи управління ними: страхування майна, наявність додаткової кредитної лінії в банку, перехід в інший сегмент ринку і т.д. Від правильного передбачення можливих негативних подій багато в чому залежить, наскільки довго буде існувати ваш бізнес.