Позовні заяви на захист прав споживачів носять, як правило, матеріальний характер. Залежно від того, яке саме право порушене, споживач може вимагати стягнення неустойки, збитків, компенсації моральної шкоди, понесених витрат, а також покладання на відповідача обов’язки усунути допущене порушення прав споживача, припинити протиправні дії і т.п.
Інструкція
- При подачі позову про порушення споживчих прав громадянина, в першу чергу необхідно встановити, чи не минули строк позовної давності і терміни реалізації прав споживача. До останніх відносяться, наприклад, термін придатності, термін експлуатації товару і т.д. Закінчення строку позовної давності не перешкоджає зверненню до суду, так як застосовується він лише на вимогу відповідача, а от закінчення строку для реалізації самого права виключає можливість подачі позову, пов’язаного з недоліками товару.
- Тепер слід вирішити питання з підсудністю. За вибором позивача заяву про захист прав споживачів подається до суду (мировому судді — при ціні позову до 50 тис. руб., Решта — у федеральний суд) за місцем знаходження організації, а якщо відповідачем є індивідуальний підприємець — за місцем його проживання, проживання або перебування позивача, укладення або виконання договору. Якщо позов до організації випливає з діяльності її філії або представництва, він може бути пред’явлений до суду за їх місцезнаходженням (п.2 ст.17 Закону про захист прав споживачів).
- Слідуючи вимогам ст.131 ЦПК РФ, заява про захист прав споживачів можна оформити наступним чином. У верхньому правому куті позовної заяви вкажіть: найменування суду, прізвище, ім’я, по батькові споживача (або його представника), його адреса, найменування, місце знаходження відповідача.
- Нижче, в середині рядка напишіть назву виду документа та його заголовок. Наприклад, «Позовна заява про відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товару».
- Далі з нового рядка йде виклад безпосередньо тексту позову. Це основна частина заяви, де споживач обгрунтовано викладає свої вимоги, чітко і повно підтверджує їх доказами. Тут поясніть, у чому саме полягає порушення або загроза порушення ваших прав, свобод або законних інтересів, наприклад, який товар (послуга) був придбаний (отримана), де і коли, його вартість і т.д.
- Як докази обставин, на яких позивач обгрунтовує свої вимоги, необхідно вказати на письмові документи (відповіді на претензії, акти, висновки експертиз тощо). Вкажіть дані про свідків порушення прав споживача.
- Якщо ваш матеріал позов підлягає оцінці, то необхідно розрахувати його суму, яка складається з ціни вимог за товар, неустойки та компенсації моральної шкоди.
- У випадку, якщо ви направляли відповідачу претензію, то вкажіть підсумок її розгляду відповідачем і чому його відповідь вас не влаштовує. Якщо претензія була проігнорована, її напрямок підтверджується, наприклад, копією поштової квитанції (прикладіть до позову).
- На завершення, у вигляді окремого списку оформляється перелік доданих до заяви документів із зазначенням їх виду (оригінал, копія або завірена копія) та кількості примірників. Позовна заява підписується позивачем і датується днем складання.
- Особливу увагу зверніть на оформлення документів-додатків до позову (ст.132 ЦПК РФ). Так, до позову обов’язково додаються її копії за кількістю відповідачів і третіх осіб, і не забувайте про примірнику для самого суду. Якщо інтереси споживача в суді відстоює його представник, потрібно докласти документ, що засвідчує повноваження цього представника.
- Всі документи, що підтверджують обставини, на яких позивач обгрунтовує свої вимоги, повинні бути включені з копіями для відповідачів та третіх осіб. Якщо розрахунок стягуваної (оспорюваної) грошової суми оформлений у вигляді окремого документа, підписаного позивачем, то також потрібні його копії для відповідачів та третіх осіб.
- Позов та додатка до нього можна представити в суд особисто через канцелярію суду або ж надіслати рекомендованим листом з повідомленням про його вручення. Протягом 5 днів з моменту надходження матеріалів суддя або прийме позов до провадження, або поверне його з зазначенням строку для виправлення недоліків.
Корисні поради
Позови про захист прав споживачів не підлягають оплаті держмитом, про це можна окремо вказати в позові.