Відповідно до «Положення з бухгалтерського обліку», дебіторська заборгованість, щодо якої минув термін позовної давності, інші нереальні для стягнення борги підлягають списанню, підставою для якого є проведена інвентаризація або розпорядження керівництва.
Інструкція
- Нереальна для стягнення дебіторська заборгованість списується на рахунок резерву по сумнівних боргах або фінансовий результат підприємства, якщо зазначений резерв не створювався. У некомерційної організації прострочена дебіторська заборгованість підлягає списанню на збільшення рахунків витрат.
- Списання дебіторської заборгованості внаслідок неплатоспроможності боржника не означає, що вона таким чином анулюється. Дана заборгованість відображається у бухгалтерському обліку протягом 5 років для того, щоб в разі поліпшення фінансового стану боржника вона могла бути погашена.
- Дебіторська заборгованість визнається нереальною для стягнення, якщо минув термін її позовної давності, зобов’язання припинили свою дію внаслідок неможливості їх виконання, на підставі акта державного органу, в разі смерті громадянина-боржника або ліквідації юридичної особи.
- Списання простроченої дебіторської заборгованості здійснюється на підставі даних проведеної інвентаризації, письмового обгрунтування і розпорядження керівництва підприємства. Крім того, дебіторська заборгованість може бути списана на підставі акта державного органу, наприклад, служби судових приставів, або ліквідації організації.
- Дебіторська заборгованість з терміном позовної давності, а також інші нереальні для стягнення борги списуються на рахунок 63 «Резерв по сумнівних боргах» або на рахунок 91 «Інші доходи і витрати». При цьому кредитуються рахунки з обліку розрахунків з дебіторами (60, 62, 76 і ін) Якщо на підприємстві рахунок резервів по сумнівних боргах не створюється, то сума списань включається в позареалізаційні витрати. Слід пам’ятати, що сума резерву, що створюється за сумнівними боргами не може перевищувати 10% від виручки організації.