Якщо стороння фірма заборгувала гроші або порушила договір і заподіяла збитки, у вас є право вимагати відшкодування. На жаль, платити по боргах готові не всі. Для досягнення поставленої мети дійте за певним планом, це значно збільшить шанси на успіх.
Інструкція
- Зв’яжіться з керівництвом фірми і переговоріть щодо наявної заборгованості. Хоча цей крок сам по собі навряд чи приведе до виплати боргу, він дасть вам зрозуміти, яку позицію займає боржник по відношенню до добровільного виконання зобов’язання, і ви оперативно зможете визначитися зі своїми подальшими діями.
- Якщо між вами і фірмою-боржником укладено договір, яким передбачено досудовий порядок врегулювання спору, складіть претензію. Обов’язковий претензійний порядок може бути передбачений не тільки договором, а й законом для деяких видів зобов’язань.
- Складаючи претензію, обгрунтуйте суму заборгованості докладним розрахунком. Якщо він нескладний і не громіздкий, можна включити його в текст претензії. В іншому випадку оформите розрахунок окремим документом як додаток.
- Якщо законом або договором не встановлений строк відповіді на претензію, встановіть його самостійно. Напишіть, що після закінчення цього терміну змушені будете звернутися в суд.
- Вручите претензію особисто під розпис уповноваженого представника фірми-боржника або направте поштою на юридичну адресу рекомендованим листом з повідомленням і описом вкладення.
- Якщо на претензію отримано негативну відповідь або від фірми-боржника зовсім не надійшло відповіді, зверніться з позовом до суду. Для цього зберіть всі необхідні докази, складіть позовну заяву, сплатите державне мито в розмірі, встановленому главою 25.3 Податкового кодексу РФ.
- Після отримання судового рішення на вашу користь, тісно взаємодіє з судовими приставами-виконавцями, контролюйте, наскільки повно вони вживають заходів до того, щоб знайти майно та грошові кошти боржника для погашення боргу.
- Якщо судові пристави-виконавці повідомляють вам, що у боржника немає коштів, за рахунок яких можна покрити присуджену вам суму, постарайтеся продати борг колекторському агентству — так ви повернете хоча б частину належних вам грошей.
Зверніть увагу
Якщо борг виник у зв’язку з підприємницькою або іншою економічною діяльністю, справа уповноважений розглядати арбітражний суд. В іншому випадку — суд загальної юрисдикції.