Щоб службовий собака змогла працювати в будь-якій ситуації, потрібно проведення з нею систематичних тренувань. Іншими словами, регулярні вправи з розвитку, вдосконалення і закріплення навичок, відпрацьованих під час дресирування.
Інструкція
- Розвивайте і зміцнюйте у собаки саме ті навички, які є головними для неї при службової роботі. Наприклад, для вартових (сторожових) собак такими навичками будуть вміння постійно бути напоготові і негайна реакція на «чужого», що з’явився у районі поста. Для розшукових собак — це робота по сліду, обшук місцевості, вибірка предметів.
- У процесі дресирування і наступних тренувань дотримуйтеся основне правило: ніколи не давати собаці завдань в ускладнених умовах до тих пір, поки не доведені до автоматизму всі потрібні навички у звичній для неї обстановці.
- Не нехтуйте правилами загальної дресирування, тому що саме вони є основою для спеціальних службових занять з собакою. Якщо собака буде безвідмовно виконувати прості команди, вона так само легко освоїть і спеціальні навики.
- Проводьте тренування розшукових собак без повідка. Для відпрацювання прийому «вибірка речей» обладнайте спеціальний «квадрат», в який під час тренування слід поміщати різні предмети, знайомі і незнайомі собаці, щоб вона постійно розвивала навик диференціації запахів. Поступово збільшуйте кількість сторонніх предметів, що мають різкий запах, що дозволить собаці згодом не реагувати на подразники, обшукуючи місцевість або приміщення.
- Навчайте собаку брати слід в умовах, наближених до реальних. Прокладайте сліди спочатку на невеликі відстані, поступово збільшуючи протяжність їх ланцюжка. Приділяйте особливу увагу роботі з ланцюжками, переривчастим різного роду перешкодами (дорогий, канавою, річкою), а також переслідування у населених пунктах.
- Проводьте тренування з узяття сліду разом з вправами по обшуку приміщень — спочатку нежитлових, а потім і житлових. Тренуйте собаку обшукувати місцевість в ускладнених умовах, переважно в темний час доби тільки після закріплення всіх базових навичок.
- Якщо ви тренуєте вартову собаку, постарайтеся це робити на тих самих посадах, які плануєте використовувати для служби, в темний час доби і рано вранці. Собаку, призначену для утримання на глухий прив’язі, слід навчити не тільки реагувати гучним гавкотом на «чужого», а й вміти його затримувати. Тому помічники, які залучаються для тренування таких собак, повинні бути завжди одягнені в спеціальні костюми.