Як укласти договір з видавництвом

Як укласти договір з видавництвом

Як писав А.С. Пушкін: «Не продається натхнення, але можна рукопис продати». Тому сьогодні, коли продається часом будь-яка рукопис, втілена в повноцінне видання, прилавки і стенди книгарень буквально ломляться від різноманітних літературних і навкололітературних праць. Любовні романи, містичні трилери, хвацько закручені детективи і пригоди, фантастика та фентезі, навчальна література. Час покаже, чи варто було новоявленим авторам взагалі братися за перо.

Інструкція

  1. Зверніть увагу: деякі видавництва, пропонуючи автору укласти договір, наполягають на оформленні договору-замовлення. Але якщо ви вже створили нетлінний шедевр (або хоча б рядове навчальний посібник), договір-замовлення краще не оформляти. Будь талант меркне перед обличчям відповідальності за написане похапцем, згідно із затвердженим графіком видавцем.
  2. Навіть якщо ви використовували при написанні свого твору якийсь псевдонім, який був запропонований вам видавництвом, права на його використання за договором не передаються.
  3. Якщо видавництво пропонує вам скласти «Договір про наміри» (припускає, що ви не будете співпрацювати з конкурентами), дізнайтесь формулювання: ви зобов’язуєтеся представляти свій твір цього видавництву в першу чергу.
  4. Загальний договір повинен називатися «Договір про видання авторського твору» чи «Авторський договір про видання твору». Тобто за цим договором ви повинні будете передати тільки майнові права на твір, тобто на право видавати.
  5. Якщо ви хочете отримати якусь суму вперед (у разі договору-замовлення), беріть лише повноцінний аванс (не менше 20% від загальної суми договору), щоб вам, якщо ви не вкладетеся в термін, не довелося виплачувати штрафи за прострочення з мізерного авансу (буває, що і по 100 рублів, «для галочки», як запевняють видавці).
  6. Авторська винагорода може бути оформлено в одному з трьох варіантів:

    - Фіксована сума (не залежить від тиражу видання);

    - Авторські відрахування (роялті);

    - Комбінована система.
  7. Домовтеся про такий розмірі тиражу видання вашого твору, який був би адекватний і вашим очікуванням, і очікуванням видавництва від продажів. Крім цього, враховується впізнаваність автора, популярність подібних творів на ринку, рейтинг самого видавництва і т.д. Тираж не повинен бути менше 5 тисяч примірників.
  8. Обговоріть терміни вступу договору в силу і терміни передачі майнових прав. Якщо права передаються ексклюзивно, не погоджуйтеся на надто великі терміни, тому що, якщо видавець з яких-небудь причин не стане випускати ваш твір у світ, ви зможете його запропонувати іншому видавництву.