Як утримувати бджіл

Як утримувати бджіл

З найдавніших часів і до цього дня, люди успішно займаються утриманням та розведенням бджіл. Бджільництво — заняття аж ніяк не легка, як може здатися з боку. У цій справі потрібно досить багато часу і фізичних зусиль, крім того, необхідно велике знання про правильний догляд та утримання бджіл. Починаючому пасічникові необхідно освоїти всі тонкощі, особливості та методи розведення бджіл. Розчаруватися в справі бджільництва можуть тільки байдужі або ліниві люди, а також люди, що мають алергію на бджолину отруту.

Вам знадобиться

- Вулики,
- Бджоли,
- Екіпірування,
- Рамки.

Інструкція

  1. Насамперед потрібно придбати бджіл. Початківець пасічник купує вулики і кілька бджолиних сімей. Якщо у вас є вільні вулики з рамками, тоді можна придбати кілька роїв або пакетних бджіл, які досить районовані в даній місцевості. Для покупки співав у вуликах краще запросити досить досвідченого пасічника, який зможе побачити і визначити якість стільників і маток, кількість кормових запасів і бджіл. Купувати бджіл бажано навесні або на початку літа, коли в їх сім’ях є розплід різного віку. Варто звернути увагу на те, щоб молода матка відкладала яйця колами, не пропускаючи жодної клітинки. Якщо розплід рясніє пробілами або трутневий опуклими осередками, це говорить про старість матки. Якщо є білі, муміфіковані личинки в осередках, то це — ознака хвороби.
  2. Запас корму в гнізді повинен становити не менше чотирьох кілограм. Бджолині сім’ї в цей час повинні займати приблизно 5-7 рамок. Під час покупки вибирайте сім’ї в стандартних вуликах зі світлими, чистими сотами. Перевозити бджіл потрібно в нічний час, коли вже закінчився років бджіл, і закрили річки. Намагайтеся купувати бджіл в радіусі 2-3 км, щоб уникнути зльоту робочих бджіл на старе місце.
  3. Для початківця бджоляра краще вибирати 12-16 рамкові вулики з надставками чи вулик-лежак на 20 рамочок, надалі можна освоїти розведення бджіл у багатокорпусних вуликах, які мають 3 корпусу по 10 рамок. Причому кожен бджоляр повинен мати кілька запасних вуликів для того, щоб пересаджувати в них перезимували бджолині сім’ї. Вулики після бджіл миються, дезінфікуються і використовуються для роїв, відводків або зберігаються до наступної весни.
  4. Рамки, що знаходяться у вуликах, повинні мати точні і певні розміри. Відстань між бічними планками і стінками вулика має становити 7 мм, при більш більшій відстані, бджоли можуть забудувати цей простір сотами, а при меншій — можуть приклеїти рамки з вулика. При огляді бджолиних сімей, потрібно періодично відскрібати прополіс з роздільників на рамках. Це дозволить зібрати цінний продукт бджільництва і містити рамки в нормальному стані.
  5. В осінню і весняну пору бджоляр проводить підгодівлю бджіл цукровим сиропом, якщо в гніздах мало корму. Але якщо є вибракувані рамки з медом, то можна їх роздрукувати і поставити у вулики слабких сімей з краю гнізда. Бджоли почнуть швидко забирати мед, очищаючи повністю рамки. Мед набагато швидше цукрового сиропу дозволить слабкої сім’ї набрати силу і підготуватися до медозбору.
  6. Під час підгодівлі бджіл цукровим сиропом врахуйте, що їм також потрібна харчування з вмістом білка. Тому цукровий сироп можна збагачувати білком. Як підгодівлі можна використовувати пивні дріжджі, молоко або соєве борошно. Для приготування цукрово-молочного сиропу треба взяти 1,5 кг цукру і 800 мл води, зварити сироп і остудити. Влити 200 г молока.
  7. У пивних дріжджах містяться мікроелементи, вітаміни і легкозасвоюваний білок. Приготуйте стандартний цукровий сироп, остудіть і додайте дріжджі (12 г на 1 літр сиропу), ретельно розмішайте.
  8. Регулярно забезпечуйте бджіл свіжою і чистою водою. Для цього на пасіці поставте тарілку з тирсою, в яку щодня потрібно наливати воду. Раз на тиждень потрібно міняти тирсу і мити тарілку. Ставити поїлку потрібно з ранньої весни після весняного обльоту бджіл, інакше вони встигнуть звикнути до іншого джерела води і будуть ігнорувати поїлку.
  9. Оглядати бджолині сім’ї бажано в теплі безвітряні дні. У цей час бджоли зайняті роботою і спокійно реагують на втручання в їхнє життя. Безматочні сім’ї краще оглядати в саму останню чергу, тому що ці бджоли зазвичай дуже злі і можуть перешкодити подальшій роботі на пасіці. Під час роботи з бджолами можливі ужаления, краще заздалегідь подбати про екіпіровку.