Як вести семінар


 

Семінар — поширений спосіб навчання в різних областях знань. Якщо вам належить провести цей захід, і ви не знаєте як, скористайтеся кількома порадами.



Інструкція

  1. Сплануйте семінар так, щоб заняття поєднувало в собі теоретичну частину і практику, вправи. Співвідношення цих двох складових залежатиме від специфіки матеріалу, який ви подаєте. У деяких випадках відсутність практики і вправ можна компенсувати активним двостороннім спілкуванням, обміном досвідом. Виберіть відповідну форму проведення заходу: клубний семінар; вебінар; тренінг; презентація; майстер-клас.
  2. Перевірте наявність всього необхідного для заходу. Як мінімум знадобляться стільці, столи, вода в пляшках, листи, ручки. Якщо ви плануєте проводити вебінар, потрібно встановити на комп’ютері програму Skype, TrueConf або ooVoo. Для клубного семінару, який проводиться, як правило, за чашкою чаю, перевірте наявність необхідних харчів. Крім того, в кожному конкретному випадку може знадобитися додаткове обладнання. Приміром, виступати перед великою аудиторією складно без кафедри і мікрофону.
  3. На початку семінару представтеся. Назвіть не тільки свої ім’я і прізвище, а й регалії, а якщо ви представляєте якусь компанію, — посаду. Коли у заході бере участь до десяти чоловік, для створення більш теплої атмосфери попросіть представитися і присутніх. Якщо семінар розрахований на більш широку аудиторію, на жаль, зазвичай можливості познайомитися з кожним немає.
  4. Почніть з оголошення плану семінару, щоб підготувати аудиторію до того, що їй належить почути. Якщо детальний план був відомий учасникам заздалегідь, можете пропустити цей пункт.
  5. Оскільки, за спостереженнями дослідників, важко підтримувати сфокусоване увагу аудиторії довше 20-30 хвилин, перемежовує свій монолог завданнями та вправами. Це краще, ніж ділити семінар на дві частини: теорія і практика. Намагайтеся подавати інформацію у формі живого оповідання, читайте з листа тільки в крайньому випадку. Викладайте матеріал цікаво: приводите барвисті аналогії, вдавайтеся до тонкого гумору, пояснюйте на наочних прикладах. При необхідності використовуйте відеосюжети.
  6. Завдання для учасників семінару роздрукуйте на окремих аркушах і роздайте кожному. Придумайте індивідуальні чи колективні вправи, залежно від специфіки предмета, якому навчаєте. Намагайтеся, щоб задіяними виявилися всі присутні.
  7. Після закінчення семінару вручите кожному учаснику свідоцтво про те, що він пройшов навчання, залиште свої контактні дані та план майбутніх семінарів.