Завдання відбудувати звук виникає в концертній практиці звукорежисера і звукооператора. І, якщо, приміром, на стаціонарі (тобто на власній сцені) звук відбудовується один раз, а далі тільки коригується, то на гастролях щоразу доводиться відбудовуватися заново. Всі, зрозуміло, залежить від залу, але на такі випадки є досить стійкий алгоритм — на «раз-два-три-чотири».
Інструкція
- Перевірка наявності апаратури, наявної в звукоцеху цього залу — «раз». Прямо за списком перевірте наявність обов’язкової апаратури: мікшера, мікрофонів, комутації, передпідсилювачів, підсилювачів виходу, акустичних систем (портал, сателіти, сабвуфер), еквалайзера, процесора ефектів, компресора / лімітера, MD-CD-плеєра (або комп’ютера з виходом).
- Разом з місцевим звукооператором визначитеся, працюєте ви з «місцевого» пульта (мікшера), або зі свого, або зі свого через місцевий, залежно від комутації, встановленої на сцені — це «два». Як правило, на виездниве концерти підсилювачі виходу та акустичні системи з собою беруть небагато, якщо ви входите в число цих небагатьох, то загальне правило таке: акустика і мікрофони — тільки свої (якщо мало — доповнюємо місцевими). У цьому випадку ви працюєте зі свого пульта. Так само, зі свого — але видаючи звук через місцевий — працюєте в разі специфічних умов (наприклад, у нас цифровий пульт з набором складних предустановок). У всіх інших випадках краще працювати через місцевий пульт, доповнивши набір наявних процесорів своїми при необхідності.
- Розставте на сцені мікрофони, інструменти, підключіть шнури, скоммутіруйте — це «три». Перевірте, чи все працює.
- Собственно відбудова, або «саунд-чек», відбувається безпосередньо перед виступом — «чотири». Ваше завдання — максимальна розбірливість звуку при оптимальній щільності. Спочатку встановіть загальну акустіческаую картину: виставте рівні звуку, панораму, реверберацію. Соліста, якщо він один, поставте в центр панорами, якщо кілька, рознести вправо-вліво. Стереобази супроводу (якщо є) в цілому виставляється не більше 70 градусів, якщо солістів немає, то до 90-100. Загальну реверберацію перевірте на самому гучному звуці — повинно бути акуратне відлуння, не руйнує чіткість. Отстойте динамічний діапазон (різницю найгучнішого і самого тихого звучання), залежно від цього встановіть компресію. Після цього вам залишаються тонкі, «художні» настройки. Еквалайзером виділіть найбільш яскраві тони голосу соліста та інструментів. Можете акуратно додати реверберації в окремі канали, перевірити загальну картину на самому гучному і самому тихому звучанні. Перевірте чутність в моніторах: у соліста окремо, супроводу окремо, у всіх разом. Встановіть точні рівні гучності і потрібних ефектів. Спраосіте музикантів, чи все добре звучить. Якщо так, оголосіть «готове» і дозволите на пульті Mute на всіх робочих каналах. З цього моменту апаратура не вимикається з мережі до кінця концерту. Коли артисти стануть на сцену і візьмуть інструменти, в потрібний час mute знімається, і концерт починається.