Нотаріальні дії вчиняють нотаріуси, які працюють в державних нотаріальних конторах або займаються приватною практикою. Хоча за законом діяльність нотаріусів не є підприємницькою і не має на меті отримання прибутку, вона дуже прибуткова, і робота у нотаріусів є завжди незалежно від економічних чи політичних криз.
Вам знадобиться
Необхідно ознайомитися з Основами законодавства України про нотаріат від 11.02.1993.
Інструкція
- Нотаріальну контору може відкрити тільки той, хто є нотаріусом. Нотаріальна діяльність в Росії ліцензується. Це означає, що уповноважені державні органи (органи юстиції) повинні видати вам ліцензію, перш ніж ви зможете займатися нотаріальною діяльністю, а для отримання такої ліцензії вам потрібно пройти стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса строком не менше одного року і скласти кваліфікаційний іспит .
- Пройти стажування нескладно: для цього необхідно просто влаштуватися в нотаріальну контору стажистом нотаріуса. У деяких випадках, якщо у вас великий досвід роботи з юридичної спеціальності, вам можуть скоротити термін стажування до півроку. Але для цього буде потрібно спільне дозвіл органу юстиції і нотаріальної палати. Після того, як ви пройдете стажування, вам буде необхідно витримати іспит, який приймає кваліфікаційна комісія, утворена при органах юстиції суб’єктів Російської Федерації. Той, хто не склав іспит з першого разу, може здати його повторно через рік.
- Після здачі іспиту ви приносите присягу і отримуєте ліцензію. Тепер ви маєте право займатися нотаріальною діяльністю. Незважаючи на те, що за законом нотаріус не є підприємцем, на практиці нотаріальна контора — це маленький бізнес. Ви маєте право відкривати у банку розрахунковий та інші рахунки, в тому числі валютний, наймати і звільняти працівників (вам знадобиться як мінімум один помічник), що надійшли розпоряджатися доходом.
- Варто пам’ятати, що кількість нотаріусів визначається органом юстиції і нотаріальної палатою. Тобто, ця кількість обмежена. Для нотаріуса це великий плюс, оскільки у нього завжди буде робота. Однак прибуток вашої нотаріальної контори можна істотно підвищити, якщо врахувати кілька важливих моментів.
- Велике значення має хороше розташування нотаріальної контори. Безпрограшний варіант — нотаріальна контора поруч з юридичної або ріелторської фірмою, бюро перекладів. Такі компанії найчастіше розташовуються в центрі міста. Доцільніше буде, якщо відкривається нотаріальна контора працюватиме без вихідних, як і багато бюро перекладів і ріелторські компанії. Основними послугами, що надаються нотаріальною конторою, повинні бути посвідчення договорів та заповітів, а також засвідчення справжності підписів на документах і вірності копій з документів, оскільки попит на такі послуги завжди стабільний. Не варто забувати і про роботу нотаріуса на виїздах (наприклад, додому до хворого — для посвідчення заповіту). На виїздах нотаріус заробляє вдвічі більше, ніж у конторі.