Термін позовної давності — це період часу, встановлений законодавством для захисту порушеного права в суді. За загальним правилом статті 196 Цивільного кодексу РФ (ГК РФ), термін позовної давності становить 3 роки. По окремих видах вимог він може бути менше або більше. Пропустивши цей термін, ви зможете його відновити.
Інструкція
- Незалежно від того, закінчився термін позовної давності чи ні, подайте заяву в суд. Право на звернення до правосуддя у вас зберігається не дивлячись ні на що. Більш того, якщо відповідач або ви самі не заявіть про те, що пропустили строк для захисту свого права, суд буде розглядати справу в звичайному порядку. За власною ініціативою він не вправі застосувати наслідки пропуску строку позовної давності.
- Знайдіть поважну причину для обгрунтування необхідності відновлення терміну позовної давності. Це може бути ваше безпорадний стан або тяжка хвороба, неграмотність або якийсь форс-мажор. Вичерпного переліку таких обставин законодавство не містить, тому розглядатися в якості поважної може будь-яка причина. Головне, щоб вона була пов’язана з вашою особистістю і мала місце протягом останніх шести місяців строку позовної давності.
- Якщо така причина знайшлася, підготуйте заяву в суд про поновлення строку позовної давності. Складіть його за стандартною формою. У «шапці» — назва суду, до якого направляється заява, найменування сторін і номер справи. Нижче «шапки» посередині аркуша напишіть «Заява про поновлення строку позовної давності». В основному тексті викладіть причини, за якими ви не змогли звернутися до суду з позовом протягом визначеного часу, і попросіть суд про поновлення строку позовної давності. Пошліться на статтю 205 ГК РФ. Заява підпишіть, поставте поточну дату.
- Не поспішайте пред’являти заготовлену заяву. Зробіть це тільки в тому випадку, якщо відповідач скаже про закінчення терміну позовної давності. Розрахунок тут простий: ваше прохання про поновлення строку суд може і не задовольнити, а, як уже було сказано вище, без відповідної заяви сторін справа буде розглядатися в звичайному порядку, і рішення буде виноситися по суті.
Зверніть увагу
Відповідно до статті 208 ГК РФ, на деякі види вимог позовна давність не поширюється. Це, наприклад, вимоги вкладників до банку про видачу вкладів; вимоги про захист нематеріальних благ; вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров’ю, а також деякі інші.