Згідно ПБУ, організації, що займаються реалізацією товарів, повинні вести облік всіх операцій, пов’язаний з продажем продукції. Для цього передбачені спеціальні синтетичні рахунки, наприклад 90 «Продажі», 41 «Товари» та інші.
Інструкція
- Перед тим як відобразити операції в бухгалтерському та податковому обліку, перевірте правильність заповнення та оформлення всіх супровідних та податкових документів, наприклад рахунок-фактуру, товарну накладну, акт і т.д. Обов’язково переконайтеся в тому, що всі підписи і печатки присутні, фактичні дані занесені вірно і без помарок.
- Вибір тієї чи іншої кореспонденції рахунків залежить від діяльності організації. Наприклад, ви займаєтеся перепродажем товарів. В цьому випадку вам необхідно скласти такі проводки:
Д41 К60 — відображено надходження товару від постачальника;
Д19 К60 — врахований ПДВ з товарів, що надійшли;
Д41 К42 — відбита торгова націнка на товари;
Д50 К90 субрахунок «Виторг» — відбита виручка за реалізований товар;
Д90 субрахунок «ПДВ» К68 — нарахована сума ПДВ по реалізованих товарах;
Д90 субрахунок «Собівартість продажів» К41 — списана вартість реалізованих товарів;
Д90 субрахунок «Собівартість продажів» К42 — сторнирована торгова націнка.
- Якщо продукція була виготовлена силам самої організації, вам потрібно зробити наступну проводку:
Д90 субрахунок «Собівартість продажів» К40 або 43 — відображено списання собівартості готової продукції.
- У тому випадку, якщо ваша компанія зазнала будь-які витрати на продаж, враховуйте їх на рахунку 44. Оплату від покупця відображайте на рахунку 62.
- Згідно ПБУ 9/99, всі доходи, отримані від звичайних видів діяльності, необхідно відносити на виручку, тобто на рахунок 90. Якщо дохід отриманий не від звичайних видів діяльності, суму доходу відображайте в складі інших доходів, тобто на рахунку 91 субрахунок «Інші доходи».
- При розрахунку податку на прибуток доходи, отримані у звітному періоді, слід відобразити у складі оподатковуваних доходів, тобто вони увійдуть в оподатковуваний прибуток.