Шахову партію прийнято ділити на три частини — дебют, міттельшпіль і ендшпіль. Щоб перемогти, в дебюті швидше вводите в бій фігури, щоб ні одна не відстала. У середині гри — міттельшпілі — всіма силами атакуйте ворожого короля. У заключній стадії, коли більшість фігур розмінним, для допомоги залишилися вводите в бій короля, щоб завойовувати пішаки.
Інструкція
- Якщо знаєте, що суперник грає набагато сильніше, домовтеся про форі. В іншому випадку через явного нерівності сил партія буде не цікава ні вам, ні партнеру. Форою називають перевага, яку перед початком партії отримує слабкий гравець. Приберіть з дошки ферзя партнера і починайте партію. Якщо зможете перемогти, наступного разу використовуйте як фори човен і т.д. — Поки не навчитеся боротися на рівних.
- На початку гри захоплюйте пішаками центр дошки. Швидше за все, суперник буде робити те ж саме, але хоча б одна ваша пішак повинна стояти на центральному полі. Якщо граєте білими фігурами, боріться за клітини e4 і d4. При грі чорними найближчі цілі — поля e5 і d5.
- Як можна швидше вводите в гру «легкі» фігури — коней і слонів. Ставте їх так, щоб контролювати центр дошки. Граючи білими, коней можна вивести на поля c3 і f3, а слонів — на c4 і f4. Аналогічно робіть, якщо ваші фігури — чорні. Інший варіант — напасти слонами на коней. Якщо партнер поставив коня на полі f6, виведіть слона на g5. Є й інші схеми гри, з якими познайомитеся пізніше.
- Одна з ключових завдань — заховати короля від атак суперника. Для досягнення мети швидко зробіть рокіровку.
- Введіть у бій залишилися фігури — ферзя і тур. Розташовуйте їх на відкритих і напіввідкритих лініях, тобто на вертикалях, повністю або частково вільних від пішаків. Ці фігури називають важкими, їм потрібен простір для маневрів.
- Уникайте невигідних розмінів фігур і пішаків. Кінь або слон по силі приблизно рівні трьом пішки. Якщо віддаєте коня, але забираєте у суперника три пішаки — це рівноцінний обмін. Аналогічно зі слоном — віддавати його за два пішаки невигідно. Зате можна міняти коня на слона — рівновага на дошці не порушиться. Ладья приблизно дорівнює п’яти пішки. Тому можна віддати її за слона і дві пішаки. Ферзь приблизно дорівнює дев’яти пішки. Його можна розміняти на човен, коня і пішака, бо 9 = 5 + 3 + 1. Уважно вважайте сили фігур і не допускайте помилок. Сила короля не вимірюється, тому що його не рубають.
- Не рухайте фігури й пішаки без мети. Щоб поставити мат королю, треба направити в його бік якомога більше сил. З кожним ходом старанніше вирішуйте цю задачу, і супернику доведеться нелегко.
Корисні поради
Щоб підвищити рівень гри, вивчайте типові матові позиції, тактичні прийоми і принципи стратегії шахів. Купуйте кілька книг для початківців, вирішуйте задачі і більше практикуйтеся.