Почуття прекрасного неможливо виробити одномоментно. Тонкий смак, здатність помічати і сприймати красу розвиваються протягом усього життя. Щоб цей процес не зупинявся, необхідно постійно шукати ту саму духовну їжу.
Інструкція
- Весь процес формування почуття прекрасного можна умовно розділити на 4 етапи. Це накопичення вражень, чуттєво-емоційного досвіду, знань і формування оцінки. Звичайно, в реальності ці етапи не слідують строго один за іншим, вони доповнюють один одного. Наявність кожного з них необхідно для того, щоб людина навчилася бачити і цінувати прекрасне.
- Перш за все вам потрібно накопичити естетичний досвід. Читайте художню літературу, дивіться кіно, ходіть на концерти, виставки і в музеї, цікавтеся пам’ятниками культури і т.д. Далеко не всі твори мистецтва є втіленням прекрасного. Вони можуть відображати інші категорії естетики — потворне, піднесене, низьке, трагічне і комічне. Сприйняття всіх категорій в комплексі допоможе вам відчути красу в порівнянні з іншими сторонами життя. До того ж тільки «спробувавши на смак» і жахливе, і прекрасне, ви навчитеся відрізняти одне від іншого.
- Подібна «база» прочитаного, прослуханого і побаченого повинна доповнюватися чуттєво-емоційним досвідом. На початковому етапі вам не обов’язково аналізувати прекрасне. Але і короткого «подобається / не подобається» вже не достатньо. Спробуйте зосередитися на своїх враженнях, розібратися в них. Після зустрічі з прекрасним запишіть свої враження, уточнюючи, які саме відтінки емоцій ви випробували і в зв’язку з чим. Це відноситься не тільки до творів мистецтва. Прекрасне може проявлятися у всіх сферах життя людини, ставитися до матеріальної і нематеріальної стороні буття. Уважно прислухаючись до своїх почуттів, ви поступово звикнете більш чуйно сприймати дійсність, а значить, будете готові до зустрічі з прекрасним.
- Щоб перейти від емоційного сприйняття до аргументованим оцінками, вивчайте теорію. Для початку буде достатньо найпростіших підручників, присвячених історії мистецтв. Ви зможете дізнатися базову інформацію про всі епохах, напрямках, стилях. Намагайтеся дотримуватися хронологічного порядку, читаючи теорію і доповнюючи її вивченням конкретних прикладів. Коли основи будуть освоєні, можна буде поглиблено вивчити окремі теми, які здалися найбільш цікавими.
- У міру накопичення такого багажу можна переходити до його аналізу. Зорієнтуватися вам допоможуть професійні критики. Їх рецензії можна знайти в спеціалізованих журналах, у радіо-і телепередачах. Намагайтеся зіставляти різні точки зору, погоджуватися і сперечатися з ними. В результаті у вас буде вироблятися своя точка зору. На наступному етапі спробуйте не читати критику на свіже твір мистецтва, а перш самостійно відзначити його плюси і мінуси. Потім порівняйте свою думку з експертними оцінками.
- Обговорюйте прекрасне з друзями і однодумцями. Ходіть на літературні вечори, діліться враженнями від переглянутих фільмів, знаходите спільноти за інтересами в інтернеті.
- Відчувши, що у вас склалися певні уявлення про прекрасне, не замикайтеся на них. Слідкуйте за новинками навіть у тих сферах і в тому стилі, які вам не подобаються, і намагайтеся зрозуміти, що в них може сподобатися іншим людям. Так ваші уявлення про прекрасне будуть розширюватися і доповнюватися.