Сучасне виховання базується на взаємоповазі батьків і дітей. Принципи переваги тут не доречні. Кожна дитина — такий же індивідуум, тільки маленький. У нього вже є своя суто особисту думку, право на свої помилки. Він така ж людина, як і його батьки. Просто він бачить це життя по-іншому, через свою призму сприйняття світу. Нові методи виховання можливі тільки за умови, що психологічна обстановка в сім’ї доброзичлива, без стресів і конфліктів. У дитини перед очима постійно повинен бути приклад для наслідування.
Інструкція
- Ви повинні шанобливо ставитися один до одного, щоб це ставлення стало нормою у вашій родині. Якщо тато нешанобливо ставиться до мами або бабусі, толку від такого виховання не буде — тільки шкоду. Дитина копіює дорослих і переносить ці моделі поведінки в свій світ. Ви і ваша дитина повинні мати рівні права в сім’ї, звертатися один до одного спокійним, доброзичливим тоном.
- Ви повинні хвалити дитину, допомагаючи йому усвідомити власну значущість. Похвала стимулює розвиток маленької людини, формує в ньому впевненість, що він все робить правильно. Мотивуйте його на творчість.
- Не вживайте негативних слів по відношенню до дитини. Діти дуже чутливі — навіть якщо вони не зрозуміють сенсу сказаного відразу, вони запам’ятають ваші слова і з часом дізнаються їх значення. Дитина повинна знати, що він хороший. Не змушуйте вашого малюка сумніватися в цьому. «Що посієш, те й пожнеш» — якщо ви посієте в дитині непевність у собі, отримаєте проблеми з його подальшим вихованням.
- Ви повинні шанувати себе — тоді вас будуть поважати ваші близькі і діти. Якщо дитина нагрубив вам, не опускайтеся до відповідної грубості. Проігноруйте його, даючи зрозуміти, що таке ставлення неприпустимо. Не тисніть на нього своїм «авторитетом». Ви повинні бути мудрим дипломатом, спілкуючись з дитиною.
- Знаходьте час, щоб вислухати дитину, разом з ним обговорюйте його проблеми, будьте доброзичливі по відношенню до його потреб, станьте для нього хорошим другом. І ще раз повторимося — спілкуйтеся на рівних!
- Більше довіряйте дитині, нехай він проявляє свою самостійність. Не обговорюйте його, якщо він щось не так робить і не переробляйте за дитиною його роботу. Нехай він навчиться поважати власну працю. Підбадьорюйте дитину, якщо вона проявляє зацікавленість до чого-небудь.
- Давайте дитині самій вирішувати завдання, які позначаться тільки на ньому. Нехай він вчиться приймати рішення і жити своєю головою.
- Заздалегідь визначте, що прийнятно в вашій родині, а що знаходиться під забороною. Озвучте всі свої правила дитині. Ніколи не відступайте від цих правил, навіть якщо ви сильно роздратовані або дитина просить зробити йому поблажку.