Викладання сольфеджіо — складний, але творчий і цікавий процес, що вимагає великих знань в музиці, педагогіки, психології та методики викладання.
Вам знадобиться
- Річний навчальний план;
- Підручники з сольфеджіо;
- Нотні зошити;
- Музичний інструмент;
- Наочні посібники;
Інструкція
- Сольфеджіо — обов’язкова музична дисципліна, що включає в себе спів одноголосних і багатоголосих уривків і вправи на розвиток почуття ритму. Основні завдання сольфеджіо — розвинути в учнів музичний слух і відчуття ритму. Крім того, навчальний план з цього предмету містить різноманітні теоретичні відомості. Сольфеджіо — складна дисципліна, комплексного характеру. Цю специфіку необхідно враховувати в процесі викладання.
- Якщо ви збираєтеся викладати сольфеджіо в початкових класах музичної школи, враховуйте вікові особливості своїх учнів. У віці 7-8 років у дітей ще переважає зорове сприйняття інформації, тому використовуйте в роботі якомога більше наочних посібників. Креслите, малюйте, пишіть на дошці — це допоможе дітям краще розуміти і засвоювати інформацію.
- Всіх людей за способом сприйняття інформації можна умовно розділити на три групи. В одних переважає візуальне сприйняття інформації (більше запам’ятовують те, що бачать). Інші краще засвоюють почуте (аудіальний характер засвоєння інформації). А треті намагаються все помацати, взяти в руки, доторкнутися (психологи називають цей тип людей кінестетиками).
Дуже корисно для ваших майбутніх спільних успіхів провести тестування і дізнатися, хто з ваших учнів «візуал», «аудіал» і «кінестетик». Тоді ви зможете зорієнтувати тренувальний матеріал так, що максимально розкриєте потенціал кожного учня. - На початкових стадіях навчання приділяйте особливу увагу контролю рівня знань. Щоб успішно рухатися вперед, ваші підопічних повинні динамічно розвивати всі необхідні знання, вміння і навички. Якщо пустити процес на самоплив, то подальше заняття музикою перетвориться на каторгу, як для учня, так і для вчителя. Тому що з кожним днем вони все менше і менше будуть розуміти один одного.
Тому проміжний контроль, постійна робота над помилками і прагнення до вдосконалення — це основа вашої методики викладання сольфеджіо. При цьому першорядне ваше завдання — зробити так, щоб контроль знань не переростав у хронічний стрес для дитини. Хваліть його, коли він досяг успіху і підтримуйте, коли в нього щось не виходить.
Зверніть увагу
У той період, коли у хлопчиків на увазі вікових змін «ламається» голос, спростіть для них вправи на виконання мажорно-мінорних тризвуків. Через що відбуваються в організмі перебудов їм складно виконувати традиційну програму. А постійні невдалі спроби і критика вчителі можуть викликати негативне ставлення до всього навчального процесу.