Як виконувати Баха

Як виконувати Баха

Бах — один з найбільших композиторів усіх часів і народів. Може бути, тому виконувати його вкрай важко: навіть у найменшій прелюдії один музичний мотив перетікає в інший, до них приєднується третій, і все це музичне мереживо в кінцевому підсумку виливається у фінальний акорд, який ставить крапку в творі.

Інструкція

  1. Анітрохи не дивно, що потрібно добре вміти грати на фортепіано, щоб виконувати Баха. Якщо ви не вчитеся в музичній школі, а освоюєте мистецтво гри на піаніно самостійно, не беріться за складні фуги самостійно: таку фортецю вам поки не взяти, навіть якщо ви чули таку фугу на концерті або на музичному носії, і вам не терпиться самому виконати шедевр . Ідіть від простого до складного, і в жодному разі не зупиняйтеся на одному Баха: хоч ваша мета — це виконання саме його творів, не забувайте розминати пальці за допомогою етюдів і «відпочивати» час від часу від складної музики Баха на п’єсах інших композиторів.

    Якщо ж ви вчитеся в музичній школі, то Бах напевно буде у вас в програмі, і всі ці тонкощі враховувати доведеться вже не вам, а вашому викладачу.
  2. Коли починаєте розбирати ноти, ні в якому разі не поспішайте. Взагалі, поспіх — слово, не застосовується до більшості творів Баха. У музику Баха потрібно відмовитися. Навчіться тримати себе в межах певного темпу і ритму: якщо ви «втечете» вперед, і, відігравши останній музичний мотив в темпі presto, то це буде катастрофа. Ваш вчитель фортепіано буде дуже вами незадоволений, а якщо ви граєте Баха самостійно, то хто-небудь коли-небудь вкаже вам на цей недолік. Головне, щоб це сталося не занадто пізно.
  3. Дуже уважно ставитеся до трелями. Вони повинні бути як майстерно вплетені в мереживо петельки, а не порвані нитки, що стирчать на всі боки. Відпрацьовуйте їх окремо. Трелі не повинні збивати ритм або «гнати» вас вперед, змушуючи прискорювати темп. Не спотикатися про них, як про бордюр вночі. Якщо якийсь фрагмент занадто складний для вас, спростіть його на свій розсуд або попросіть про допомогу вчителя. Швидше за все, слухачі не настільки обізнані, щоб знати, де які трелі. Вам же буде набагато легше грати, і ви зробите набагато менше помилок.
  4. Окремо попрацюйте над мелодикою. Подумайте, який мотив що доповнює, в який мотив переходить. Творам Баха характерно «багатоголосся» — поліфонія. Тут ви не знайдете провідного мотиву в партії для правої руки і акомпанементу, що складається з акордів, — для лівої. Іноді слухач повинен прислухатися до того, що відбувається в басах і майже не звертати увагу на той мотив, який виводить у цьому часу права рука в першій октаві. Перш ніж розучувати і виконувати, накидайте собі цей орнамент музичних мотивів, найкраще прямо в нотах. Зробити це потрібно відразу, щоб не довести до автоматизму неправильний мелодійний малюнок.
  5. Будьте особливо уважні, коли виконуєте Баха в дуеті, наприклад, з віолончеллю. Спочатку розучите вашу власну партію за вищеописаною схемою, а потім в поті чола вчіться слухати віолончель. При виконанні в ансамблі не можна тупо «тарабанити» свою партію. Ваше фортепіано та інструмент колеги повинні плести єдине полотно, не забувайте про це. Враховувати особливості ритму і темпу тепер буде ще складніше, але ви не з тих, що пасують перед обличчям труднощів, чи не так? ..