Моцарт — австрійський композитор, родом із Зальцбурга, один з основоположників віденської класичної школи. Крім виконавських досягнень, став новатором і реформатором опери: це один з перших композиторів, що почали писати не на італійській мові, а на німецькому.
Вам знадобиться
— музичний інструмент;
- Базові навички виконання;
- Навчально-методичні посібники, орієнтовані на виконання на конкретному інструменті.
Інструкція
- За своє коротке життя — всього 35 років — Моцарт встиг залишити слід в усіх жанрах, що сформувалися до того часу: кантати, сонати, оди, духовно-хорова музика, симфонії, камерно-інструментальні твори, вокальні твори та інше. Але головне місце в його творчості займають музично-драматичні твори рідною мовою.
- Ранні твори Моцарта характеризуються легкістю і веселістю. При зіставленні з біографічними фактами ця життєрадісність стає зрозумілою: австрійський вундеркінд успішний, йому аплодує вся Європа, його музику слухає імператор. Але невдачі накладають свій відбиток. З часом музика Моцарта набуває відтінок трагічності, а погляд ліричного героя змінюється з безтурботного на філософсько-відсторонений.
- Однозначної відповіді на питання, як грати Моцарта, немає, і справа не в протиріччях серед педагогів і виконавців, а в інструменті, для якого написана музика. Щоб освоїти тонкощі виконання на конкретному інструменті, будь то фортепіано, скрипка або флейта, звертайтеся до досвідченого педагога. У кожному разі без його допомоги музикування перетворюється на механічне відтворення нот і не передає ні духу епохи, ні настрою композитора.
- Читайте праці з методикою гри на своєму інструменті. Зокрема, особливості виконання клавірних творів Моцарта вивчав відомий педагог Г. Нейгауз. Він звертав увагу своїх учнів на педалізації і домагався короткої прямої педалі (строго на сильну частку і швидке зняття). Виконавці моцартівських творів на інших інструментах звертаються до майстрів своєї сфери.
- Однак є й спільні риси, які важливо врахувати при виконанні на будь-якому інструменті. Штрихи виконуються за правилами класичної школи. Так, форшлагі та інші прикраси починаються на сильну частку (для порівняння в романтичній музиці вони граються як би їх затакт). Ліги, що об’єднують парні ноти, граються з наголосом на першу ноту і «відскоком» на другий (аналогічно наголосу на перший склад і легкому безударному). Причому неважливо, грається чи перша нота ліги на сильну частку або на слабку (хоча, як правила, синкоп в музиці Моцарта немає).
- Гаммообразних пасажі, що демонструють віртуозність і швидкість виконавця, гідні окремої уваги. Розучуйте їх в повільному темпі, стежачи за рівністю тривалостей і динаміки. Незважаючи на складність, ефект від їх виконання повинен бути таким же, як і музика Моцарта — легким, повітряним, ніби ви не докладаєте зусиль.
- Музика Моцарта рясніє хрестоматійними ходами: золотими секвенціями, золотими ходами валторн і т.д. Підкреслюйте їх, роблячи рельєфними, але не перекривайте ними мелодію.