Для деяких вирощування картоплі — спосіб прогодувати себе і свою сім’ю протягом довгої зими, інші саджають невелику грядку, щоб поласувати в кінці літа свіжим картоплею. У будь-якому випадку, картоплю необхідно правильно викопати, щоб не зіпсувати урожай.
Вам знадобиться
— лопата;
- Вила;
- Помічник;
- Мотоблок;
- Трактор.
Інструкція
- Виберіть сухий погожий день, краще вітряний (щоб бульби краще обсохли). Ранні сорти картоплі починайте прибирати в серпні, а пізні — у вересні. Подивіться на бадилля — якщо вона ще зелена, сильна, зачекайте трохи. У разі якщо бадилля засохла, пожухла або з’їдена жуками, саме час розпочати викопування врожаю.
- Невелику грядку викопуйте самостійно або з помічником. Візьміть штикову лопату або вила і застроміть в землю приблизно в 15-20 см від куща. Натисніть на рукоять як на важіль і вивірити кому землі. Одночасно притримуйте кущ рукою і тягніть вгору.
- Якщо відразу витягнути картопляний кущ з грудкою землі не вдалося, копиці ще раз, трохи ближче. Дістаньте ком і струсіть зайву землю, зніміть бульби. Зручніше буде, якщо цим займеться ваш помічник.
- Для обробки великої ділянки знайдіть або купите мотоблок — з ним процес піде набагато швидше і з меншими фізичними зусиллями. Перед початком роботи очистіть поле від сміття, бур’янів і висохлих листя.
- Налаштуйте глибину ходу мотоблока так, щоб копалка спиралася на твердий шар грунту, а не на верхній, пухкий. Пройдіть кілька метрів і оціните якість вскопка — якщо серед викопаної картоплі є пошкоджені бульби, збільште глибину ходу і повторіть випробування.
- Щоб мотоблок не йшов убік і не пошкоджувалися бульби, що лежать між рядами, спочатку копайте картоплю через ряд. Прибравши бульби та бадилля, пройдіться по залишилися рядах.
- У промислових масштабах або на великому полі спробуйте знайти більш серйозну техніку. Це може бути трактор зі спеціальною бороною або, в крайньому випадку, кінь. Врахуйте, що попередньо необхідно було посадити картоплю саме під цю борону, тобто перед посадкою скопати поле тим же трактором.
- Викопаний картопля складайте на розстелений брезент, мішки або просто на землю, щоб бульби провітрилися і просушити. Якщо на вулиці волого, проведіть сушку в темному приміщенні.