Будь-яка людина, навіть сам того не усвідомлюючи, використовує різні поведінкові шаблони. Без шаблонів неможливо навчання і виховання. Однак людина, що живе виключно «як треба» або «як положено», найчастіше виявляється втрачає пластичність і не може пристосуватися до нової ситуації. Шаблони треба вміти використовувати.
Інструкція
- Подумайте про те, які шаблони для вас корисні, а від яких краще б відмовитися. Ви вмієте ходити, сидіти, читати, писати і багато іншого. Все це ви робите за шаблоном, раз і назавжди засвоївши послідовність дій. Якщо з людиною щось трапляється і він забуває алгоритм (наприклад, при деяких захворюваннях мозку чи травмах) — йому доводиться знову всьому вчитися. Тому до таких шаблонів треба ставитися дбайливо.
- Зверніть увагу, яким чином ви реагуєте на ті чи інші зовнішні подразники. Людина, сам того не помічаючи, відгукується на будь-яку ситуацію певним чином, так, як він звик це робити. І оточуючі дуже часто цим маніпулюють. Подібні стереотипи треба ламати. Для цього служать два слова — «чому» і «навіщо». Вас щось засмутило або дратує? А чому воно дратує? І чому ви реагуєте на це криком або сльозами?
- Задайте собі питання — а не викликані дії людини, яка вас дратує чи засмучує, його бажанням викликати саме таку реакцію?
- Спробуйте відреагувати на зовнішній подразник не так, як від вас чекають. Якщо вас щось засмутило, спробуйте не заплакати. Можете навіть спробувати розсміятися. Це, звичайно, викличе подив, але одна-дві нестандартних реакції — і в оточуючих пропаде бажання вами маніпулювати. Тих, хто звик до того, що ви на все реагуєте спокійно, може зупинити кинутий вами тапок або навіть розбита тарілка. Але не застосовуйте двічі один і той же прийом. Міняйте типи реакцій.
- Вивчіть реакції оточуючих. Ви можете швидше домогтися бажаного, якщо точно знаєте, як людина звикла реагувати на ті чи інші слова чи дії. Будинки намагайтеся не користуватися подібними способами занадто часто, оскільки вам же не потрібні біороботи, сліпо виконують всі ваші бажання.
Зверніть увагу
Діти дуже добре вміють використовувати батьківські стереотипи. Навіть дворічний малюк набагато краще знає своїх батьків, ніж батьки — його. І вміє цим користуватися. Не дозволяйте дітям маніпулювати вами.
Корисні поради
Використовуючи шаблони у вихованні, не перестарайтеся. Ви ж не хочете, щоб ваша дитина був ласий до реклами або сліпо слідував радам телеведучого.