Алгоритм представляє збій послідовність точно визначених операцій, що описують необхідний порядок дій для вирішення поставленого завдання. Будь-яке завдання може бути вирішена за допомогою алгоритму. Перед складанням інструкції в алгоритм вводяться змінні величини з урахуванням умови задачі. Найбільш прості типи алгоритму: лінійні, циклічні і алгоритми з розгалуженням. Кожен з них, шляхом кінцевого числа операцій, здійснює перехід від вступних даних до шуканого в задачі результату.
Інструкція
- Уважно ознайомтеся з умовою початкового завдання. Продумайте її рішення: чи є циклічність в задачі. Можливо, задані операції, виконання яких обумовлено задоволенням різних умов. Випишіть всі відомі дані і шукані величини.
- Будь алгоритм вимагає формалізованої запису. Якщо вам потрібно скласти блок-схему алгоритму, використовуйте спеціальні елементи для позначення кожної операції створюваної інструкції. Як правило, це блоки з прямокутних і ромбічних фігур, з’єднані в загальне дерево.
- Складіть загальний алгоритм вирішення задачі. На першому кроці введіть в алгоритм змінні величини, що позначають відомі дані і результуючі значення. Дайте змінним відомі з умови задачі значення.
- Деталізуйте алгоритм. Детально розпишіть умову задачі. Кожен крок інструкції повинен бути записаний на окремому рядку. При необхідності поставте цикли або розгалуження алгоритму.
- Всі дії в кроках інструкції робите з заданими змінними. Якщо необхідно ввести допоміжні змінні, дозволите їх додатково на самому початку алгоритму.
- Часто зі змісту вихідної завдання в процесі рішення випливають умови, при задоволенні яких над даними проводиться одну дію, а без задоволення — інше. У цьому випадку мова йде про розгалуженні алгоритму. Оформіть його двома гілками дерева-інструкції.
- Якщо при розгалуженні алгоритму після проходження умови одну з гілок необхідно повернути назад по тілу алгоритму, то утворюється циклічний алгоритм. Чітко прослідкуйте, щоб цикл всередині інструкції не був нескінченний і мав кінцеве число ітерацій.
- Будь-яка послідовність виконуваних дій повинна привести до кінцевого результату, заданому в умові завдання. Після отримання шуканої величини, завершіть тіло алгоритму і запишіть отриману відповідь.