Вуса — самий зручний і швидкий спосіб розмноження полуниці і суниці. Виняток становлять тільки сорти, які пагонів не утворюють взагалі. При розмноженні вусами повністю зберігаються генетичні особливості того чи іншого сорту. Саме тому для отримання високого врожаю в наступному році необхідно заздалегідь подбати про полуничних вусах.
Вам знадобиться
-Однорічні або дворічні кущі полуниці.
Інструкція
- У різних регіонах вуса полуниці утворюються в різний час. Це залежить від багатьох факторів, і, в першу чергу, від освітленості. Полуниця починає інтенсивно випускати вуса, коли довгота для досягає 12 годин. Саме в цей момент починайте пильно спостерігати за молодими кущами полуниці. Старі кущі для розсади використовувати не рекомендується. Якщо брати вуса із занадто старих рослин, врожайність буде знижуватися, а сорт поступово виродиться.
- Для маточника краще виділити окрему грядку. Це може бути всього кілька кущиків того сорти полуниці, який ви хотіли б вирощувати. Посадіть підходять за віком рослини. Змиріться з думкою про те, що ягід з них ви не отримаєте. Дочекайтеся цвітіння. Квітки на маткових рослинах обірвіть. Відсутність квітів і ягід сприятливо позначається на якості та кількості вусів.
- Спочатку вуса стирчать вгору. Коли вони стають занадто довгими, то починають стелитися по землі. Вуса полуниці можуть бути парними і непарними. Нові рослинки утворюються тільки на парних. Непарні дають нові вуса, тому від них краще позбутися.
- Приберіть зайві вуса. На материнській рослині їх не повинно бути більше п’яти. Вибрати найбільш міцні і сильні, а слабкі видаліть. Залиште вуса рости і дочекайтеся, поки утворюється 3 розетки. На найбільш сильних кущах можна залишити і по 5 розеток.
- Дочекайтеся, коли утворюється перша розетка. Вона являє собою коротенький стебло, на якому може зростати до 10 листочків. У їх пазухах знаходяться пазушні бруньки. Кущик закінчується верхівкової ниркою. У будь-якому випадку листочків не повинно бути менше трьох.
- З укоріненням нових рослин зазвичай серйозних проблем не виникає. Вони чудово роблять це самі. Але дуже багато залежить від умов. Вуса добре вкорінюються при високій освітленості і в теплі. Важливі для них вміст кисню та вологість.
- Коли розетки вкореняться, відокремте нові рослини від материнського. Виділіть для них постійне місце і пересадите. Вибирайте тільки рослини, не мають ознак гнилі, хвороби, або ураження шкідниками. Місце для полуниці та суниці на дачі знайти нескладно. Ці рослини чудово ростуть в прохолодних місцях, але при цьому має бути хороше освітлення і порівняно висока вологість. Грунт переважно нейтральна або із слабокислою реакцією. На одному місці суницю і полуницю рекомендується вирощувати не більше трьох років.
Корисні поради
Власну розсаду краще висаджувати в кінці серпня. Для весняних посадок її можна купити.