Віруючій людині дуже важливо дотримуватися церковний етикет, який значно відрізняється від світського. Наприклад, зустрічаючи священнослужителя на вулиці, потрібно звертатися до нього особливим чином.
Інструкція
- Зустрівши священика без облачення на вулиці, привітайте його кивком голови або привітайтеся як завжди, побажавши доброго дня. У великодній день можна сказати «Христос Воскрес!». Подавайте руку священикові, тільки якщо особисто і давно знайомі з ним. В іншому випадку це буде сприйматися занадто фамільярно.
- Зустрівши священика в облаченні (в рясі з хрестом чи в богослужбовому вбранні з єпитрахиллю і в доручаючи), попросіть його про благословення, це і буде вашим привітанням. Наблизитеся до священика, трохи схиліться, складіть праву руку на ліву долонями вгору і скажіть: «Батюшка, благословіть».
- У відповідь священик накладе на вас хресне знамення і може навіть покласти свою руку у ваші складені долоні — її потрібно поцілувати як правицю самого Бога, який невидимим чином благословляє вас через священика. Якщо священик поклав руку вам на голову, то цілувати її не потрібно.
- Якщо присутні кілька священиків на чолі з Архиєреєм (керуючим всієї єпархією), за благословінням підходите тільки до нього. Якщо священиків багато і Архієрея серед них немає, підійдіть і у попросіть благословення у старшого за званням. Довідатися про це можна по хресту, який носить священик на грудях.
- Протоієрей носить хрест із прикрасою, ієрей носить позолочений або срібний хрест. Якщо ви взяли благословення у одного священика, а поруч стоять ще декілька, зверніться до них зі словами «Благословіть, чесні отці» і вклоніться.
- Якщо ви знаходитесь в групі віруючих, за благословенням спочатку підходять чоловіки по старшинству (служителі церкви в першу чергу, як би подаючи приклад), потім по старшинству йдуть жінки, останніми підходять діти (по старшинству). Це правило відноситься і до сім’ї: спочатку підходить чоловік, дружина, потім діти.
- При прощанні повторно попросіть у священика благословення словами «Пробачте мене, батюшка, і благословіть».
- Телефонна розмова зі священиком повинен починатися словами «Благословіть, отче». Далі повідомляйте суть справи, по якому телефонуєте. Розмова закінчите проханням про повторне благословення.
- Говорячи про священика в третій особі або посилаючись на нього, скажіть: «Батько настоятель благословив». Поєднання «батько» і прізвище священика вживається у суто офіційних випадках.
Зверніть увагу
Пам’ятайте, ставитися до священика потрібно з великою пошаною і повагою. Слідкуйте за пристойністю своїх поглядів, жестів і навіть міміки. Жаргон і грубі слова неприпустимі. Жести мінімальні. Не торкайтеся в розмові до священика, дотримуйтесь певну дистанцію. Якщо служитель церкви коштує, стояти повинні і ви. Погляд ваш повинен бути лагідним і смиренним.
Корисні поради
Пам’ятаєте, в православ’ї не прийнято звертатися до священика «святий отець». Говоріть «чесний отче», наприклад, «Помоліться за мене, чесний отче».