Як визначити брехню

Як визначити брехню

Згідно слогану дуже відомого телесеріалу — всі брешуть. У повсякденному житті люди і справді рідко говорять чисту правду, приховуючи щось або прикрашаючи. Однак коли справа доходить до серйозних питань, найменший обман може стати фатальним, і кожній людині варто мати базовими навичками «розпізнання» брехні.

Інструкція

  1. Аналізуйте жести мовця. Брехня протиприродна людській природі, тому кожен раз, говорячи неправду, оратор відчуває себе некомфортно. Перш за все, це виражається в інстинктивному «приховуванні особи» — говорить може стосуватися носа, вух, рота і шиї. Крім того, брехун буде постійно і впевнено дивитися вам в очі, щоб перевірити — чи вірите ви обману, і чи не потрібно змінити тактику діалогу. Зверніть увагу також на спрямованість долонь: чесність і відкритість інстинктивно посилюються піднятими вгору долонями, у той час як заховані руки означають приховування намірів.
  2. Слідкуйте за побудовою пропозицій. Брехня (особливо, якщо вона погано підготовлена) завжди будується на основних фактах і рішуче уникає деталей, тому розповідь, що містить необов’язкові дрібниці напевно буде правдивий. Однак якщо дрібниць занадто багато, і вони буквально «задавлюють» відповідь на ваше пряме запитання, то правдивість промові варто поставити під сумнів. Не зайвим буде звернути увагу на формулювання: людина більше зайнятий вигадування історії, тому будувати красиві і довгі фрази у нього не вийде. Можливо, він просто продублює вашу ж формулювання: «Ти сходив у буфет, подивився?» — «Так, я сходив у буфет, подивився …».
  3. Шукайте невідповідності. Наприклад, якщо людина вказує пальцем в бік і не проводжає власний жест поглядом — вважається, що співрозмовник зайво сконцентрований на тому, що говорить. Аналогічно, якщо стверджувальна фраза підкріплюється мотання голови в різні боки, жест явно суперечить сказаному, і щось одне невірно.
  4. Брехун намагається зміцнити простір навколо себе. Він може сісти за стіл, підійти до вікна, відійти в кут, взяти в руки книгу — зробити щось, що допоможе йому відгородитися від вас, розширити власний ареал комфорту. Така поведінка гарантує, що тема розмови неприємна співрозмовнику, хоча він може при цьому і не брехати. Слідкуйте за іншими ознаками.

Корисні поради

Найбільш докладно механіка брехні розбирається в книзі Аллана Піза «Мова рухів тіла».