Атом хімічного елемента складається з атомного ядра і електронів. До складу атомного ядра входять два типу частинок — протони і нейтрони. Майже вся маса атома зосереджена в ядрі, так як протони і нейтрони набагато важче електронів.
Вам знадобиться
атомний номер елемента, ізотопи
Інструкція
- На відміну від протонів, нейтрони не мають електричного заряду, тобто їх електричний заряд дорівнює нулю. Тому, знаючи атомний номер елемента, не можна однозначно сказати, скільки нейтронів міститься в його ядрі. Наприклад в ядрі атома вуглецю завжди міститься 6 протонів, проте протонів у ньому може бути 6 і 7. Різновиди ядер хімічного елемента з різною кількістю нейтронів в ядрі називаються ізотопами цього елемента. Ізотопи можуть бути як природними, так і отриманими штучно.
- Атомні ядра позначаються літерним символом хімічного елемента з таблиці Менделєєва. Праворуч від символу вгорі і внизу стоять два числа. Верхнє число A — це масове число атома, A = Z + N, де Z — заряд ядра (число протонів), а N — число нейтронів. Нижня число — це Z — заряд ядра. Такий запис дає інформацію про кількість нейтронів в ядрі. Очевидно, воно дорівнює N = A-Z.
- У різних ізотопів одного хімічного елемента число A змінюється, що відображено у записі цього ізотопу. Певні ізотопи мають свої оригінальні назви. Наприклад, звичайне ядро водню не має нейтронів і має один протон. Ізотоп водню дейтерій має один нейтрон (A = 2), а ізотоп тритій — два нейтрона (A = 3).
- Залежність числа нейтронів від числа протонів відображена на діаграмі NZ атомних ядер. Стійкість ядер залежить від ставлення числа нейтронів і числа протонів. Ядра легких нуклідів найбільш стійкі при N / Z = 1, тобто при рівності кількості нейтронів і протонів. Із зростанням масового числа область стійкості зсувається до величин N / Z> 1, досягаючи величини N / Z ~ 1,5 для найбільш важких ядер.