Як визначити число нейтронів

Як визначити число нейтронів

Атом хімічного елемента складається з атомного ядра і електронів. До складу атомного ядра входять два типу частинок — протони і нейтрони. Майже вся маса атома зосереджена в ядрі, так як протони і нейтрони набагато важче електронів.

Вам знадобиться

атомний номер елемента, ізотопи

Інструкція

  1. На відміну від протонів, нейтрони не мають електричного заряду, тобто їх електричний заряд дорівнює нулю. Тому, знаючи атомний номер елемента, не можна однозначно сказати, скільки нейтронів міститься в його ядрі. Наприклад в ядрі атома вуглецю завжди міститься 6 протонів, проте протонів у ньому може бути 6 і 7. Різновиди ядер хімічного елемента з різною кількістю нейтронів в ядрі називаються ізотопами цього елемента. Ізотопи можуть бути як природними, так і отриманими штучно.
  2. Атомні ядра позначаються літерним символом хімічного елемента з таблиці Менделєєва. Праворуч від символу вгорі і внизу стоять два числа. Верхнє число A — це масове число атома, A = Z + N, де Z — заряд ядра (число протонів), а N — число нейтронів. Нижня число — це Z — заряд ядра. Такий запис дає інформацію про кількість нейтронів в ядрі. Очевидно, воно дорівнює N = A-Z.
  3. У різних ізотопів одного хімічного елемента число A змінюється, що відображено у записі цього ізотопу. Певні ізотопи мають свої оригінальні назви. Наприклад, звичайне ядро ​​водню не має нейтронів і має один протон. Ізотоп водню дейтерій має один нейтрон (A = 2), а ізотоп тритій — два нейтрона (A = 3).
  4. Залежність числа нейтронів від числа протонів відображена на діаграмі NZ атомних ядер. Стійкість ядер залежить від ставлення числа нейтронів і числа протонів. Ядра легких нуклідів найбільш стійкі при N / Z = 1, тобто при рівності кількості нейтронів і протонів. Із зростанням масового числа область стійкості зсувається до величин N / Z> 1, досягаючи величини N / Z ~ 1,5 для найбільш важких ядер.