Згідно загальноприйнятим поглядам, кислоти — це складні речовини, що складаються з одного або кількох атомів водню, здатних заміщатися на атоми металів і кислотних залишків. Вони поділяються на безкисневі і кисневмісні, одноосновні і багатоосновні, сильні, слабкі і т.д. Як визначити, чи має та чи інша речовина кислотні властивості?
Вам знадобиться
- Індикаторна папір або розчин лакмусу;
- Соляна кислота (краще розбавлена);
- Порошок вуглекислого натрію (соди кальцинованої);
- Трохи азотнокислого срібла в розчині;
- Плоскодонні колби або лабораторні склянки.
Інструкція
- Перший і найпростіший тест — випробування за допомогою індикаторної лакмусовим папери або розчину лакмусу. Якщо паперова смужка або водний розчин має рожевий або червоний відтінок, значить, в досліджуваній речовині є водневі іони, а це вірна ознака кислоти. Легко можна зрозуміти, що чим інтенсивніше забарвлення (аж до червоно-бордовою), тим сильніше кислота.
- Є безліч інших способів перевірки. Наприклад, перед вами поставлено завдання визначити, чи є прозора рідина соляною кислотою. Як це зробити? Вам відома якісна реакція на хлорид-іон. Він виявляється шляхом додавання навіть найменших кількостей розчину ляпісу — азотнокислого срібла AgNO3.
- Відлийте в окрему ємність трохи досліджуваної рідини та нанесіть трохи розчину ляпісу. При цьому миттєво випаде «сирнистий» білий осад нерозчинного хлориду срібла. Тобто хлорид-іон в складі молекули речовини точно є. Але, можливо, це все-таки не соляна кислота, а розчин якийсь хлорвмісних солі? Наприклад, хлориду натрію?
- Згадайте ще одна властивість кислот. Сильні кислоти (а до їх числа, безумовно, відноситься і соляна) можуть витісняти слабкі кислоти з їх солей. Помістіть в колбу або лабораторний стакан трохи порошку кальцинованої соди — Na2CO3 і потихеньку приливає досліджувану рідину. Якщо відразу ж пролунає шипіння і порошок буквально «скипить» — жодних сумнівів уже не залишиться — це соляна кислота.
- Чому? Тому що сталася така реакція: 2HCl + Na2CO3 = 2NaCl + H2CO3. Утворилася вугільна кислота, яка настільки слабка, що миттєво розкладається на воду і вуглекислий газ. Ось його-то бульбашки і викликали це «бурління і шипіння».
Зверніть увагу
Соляна кислота, навіть розбавлена - їдка речовина! Пам’ятайте про техніку безпеки.
Корисні поради
Вдаватися до смакових тестів (якщо на мові кисло, значить, кислота є) ні в якому разі не треба. Як мінімум, це може бути дуже небезпечно! Адже багато кислоти виключно їдкі.