Часто буває, що, вже розпочавши чергову письмову роботу — або доповідь, або курсову, чи дипломну, — ніяк не можеш сформулювати її мету. Нічого страшного в цьому немає, тому що зазвичай у багатьох справах і міркуваннях людина керується інтуїцією. Чітке ж усвідомлення совершающегося або скоєного приходить зазвичай в процесі. Втім, у різних ситуаціях виходить по-різному. У будь-якому випадку, існує алгоритм, який може допомогти або відразу, або поступово, але напевно, визначити мету дослідження.
Вам знадобиться
Посібники з написанням або курсових, або дипломних робіт, або навіть кандидатських дисертацій (наприклад, книга У. Еко «Як написати дипломну роботу» (посилання див. унизу).
Інструкція
- Перш за все, пам’ятайте, що мета може бути теоретична або / і практична. Якщо дослідження прикладне, то в ньому повинна бути, відповідно, і та і інша. Те, до якого з двох типів досліджень — теоретичного або прикладного — буде ставитися ваша робота, потрібно вирішити, ясна річ, відразу.
- Починайте визначати мету на підставі сформульованої теми. Мета в якійсь мірі вже міститься або повинна міститися у назві вашої роботи. Таким чином, в ході визначення мети вам, можливо, знадобитися уточнити (звузити, вибрати більш чіткі висловлювання) одночасно і тему. Власне, у розкритті теми, а також (якщо робота прикладна) в описі шляхів застосування отриманих результатів дослідження і полягає мета, або цілі, роботи.
- На наступному етапі продумайте і пропишіть в загальних рисах те, що ви хотіли б донести до тих, хто буде читати або вивчати ваше дослідження за взятою вами темі. Тут вже почне вимальовуватися приблизний зміст і напрям дослідження. Складіть попередній список друкованих джерел та інших матеріалів (артефакти, відеозапису, малюнки і т.д.), які ви збираєтеся використовувати.
- Далі потрібно визначити завдання, вирішення яких слугуватиме досягненню поставленої мети. Наприклад, якщо ваша тема «Політика есерів і більшовиків у жовтні 1917 р.», то в завдання буде входити: (1) характеристика політики есерів, (2) характеристика політики більшовиків, (3) порівняння і оцінка тієї й іншої у ставленні до подій Жовтень 1917 Метою ж даної роботи буде показати, якою мірою і чому обидві зазначені партії брали участь у подіях жовтня, і дати свою обгрунтовану історичну оцінку всьому цьому.
- У рамках наступного етапу складіть план (вступ, основна частина, висновок з висновками), де у введенні позначте собі, крім усього іншого, — вказати мету і завдання. Основну ж частину побудуйте так, щоб назви її підпунктів відбивали поставлені завдання.
- На завершення роботи над визначенням мети пропишіть попередні результати, до яких ви хочете прийти. Конкретний зміст результатів у зв’язку з проробленим дослідженням, швидше за все, змінитися, однак заданий напрямок допоможе вам не втрачати з виду цілі і, врешті-решт, досягти її. А результати дослідження це, власне, і є досягнута мета.