Норма виробітку — величина, що характеризує кількість виробленої працівником певної кваліфікації продукції за якусь одиницю часу. За одиницю часу приймається зазвичай 1:00 робочого часу або 1 робоча зміна. Знаючи норму виробітку за одиницю часу, ви можете визначити норму виробітку на місяць.
Інструкція
- У найпростішому випадку для визначення норми виробітку на місяць (НВМ) розрахуйте кількість одиниць часу в загальній кількості робочого часу за місяць. Для цього скористайтеся виробничим календарем на поточний рік, в якому визначено середню кількість годин робочого часу за місяць (СМрв).
- Якщо за одиницю часу при визначенні норми виробітку прийнятий робочий час (НВЧ), то помножте її на середню кількість годин робочого часу за місяць, і ви отримаєте норму виробітку за місяць:
НВМ = НВЧ х СМрв.
- Коли норма вироблення визначена для робочої зміни (НВрс), що має середню тривалість в годинах (СПрс), то розділіть середня кількість годин робочого часу за місяць на цей показник і помножте вихідну норму виробітку на цей коефіцієнт (К):
К = СМрв / СПрс;
НВМ = НВрс х К. - Цей розрахунок підходить для масового і великосерійного виробництва, що характеризується безперервним циклом, при якому відсутні підготовчі та заключні роботи або їх виконують спеціально виділені для цього працівники. У тому випадку, якщо розрахунок робиться для штучного або дрібносерійного виробництва, в ньому необхідно врахувати час, який робітник витрачає на підготовку устаткування і матеріалів, а також на завершення роботи.
- В цьому випадку необхідно зробити фотографію робочого дня і врахувати час у хвилинах на підготовку, завершення процесу, а також технологічні та інші перерви (Вп). Помножте цей показник на середньомісячну кількість робочих днів (СМрд), переконвертує його з хвилин у години, і ви отримаєте час, який витрачено на забезпечення робочого процесу за місячний термін (ВПМ):
ВПМ = СМрд х Вп.
- Це «втрачене» час відніміть з середньомісячного кількості годин робочого часу і використовуйте це скориговане значення для розрахунку норми виробітку за місяць за описаним вище алгоритмом.