Як визначити північ по годинах


 

Якщо ви опинилися в екстремальній ситуації, коли необхідно дізнатися сторони світу, а під руками немає компаса, на допомогу вам прийдуть звичайний годинник. Визначити північ по годинах можна як вдень, так і вночі, єдина умова — необхідно точно знати положення сонця або місяця, хоча суцільні хмари можуть ускладнити пошук.



Вам знадобиться

— годинник.

Інструкція

  1. Вдень, тобто з 6:00 ранку і до 6:00 вечора, скористайтеся наступним способом. Розташуйте циферблат таким чином, щоб годинна стрілка вказувала на сонце.
  2. Розділіть кут між годинниковою стрілкою і одиницею на циферблаті навпіл. Бісектриса кута буде вказувати на південь, причому до години дня (13:00) південь буде справа від сонця, а після години — зліва. Відповідно, промінь, продовжений від бісектриси у зворотний бік, вкаже вам на північ.
  3. Зверніть увагу, що визначити північ цим методом можна лише приблизно, оскільки в різних регіонах літній час, за яким живе країна, випереджає поясне по-різному: на 1-2 години — тобто опівдні настає не рівно о першій годині дня, а в період з 13:00-14:00. Крім того, жителі деяких країн СНД живуть за декретному часу, який випереджає поясне на годину, тому сонце буде в зеніті не раніше 14:00.
  4. Вночі для визначення сторін світу вам знадобиться місяць. Попередньо спробуйте визначити, в який час сонце знаходилося б у тому ж напрямку, що і місяць в даний момент.
  5. Подумки розділіть диск місяця (навіть якщо видно не вся місяць) на шість горизонтальних часткою. Визначте, скільки з частин видно в даний момент. Тобто, якщо видно лише тонкий місяць, робіть висновок про те, що видно одна з шести частин, а якщо місяць майже повна — видно п’ять із шести часток.
  6. Подивіться час на даний момент (округлите до кількості годин, наприклад, 3:00 ночі). Якщо місяць прибуває, тобто видна права частина диска, додайте видиме кількість часток, якщо ж зменшується (видно ліва частина) — відніміть цю ж кількість.
  7. Відзначте це число на циферблаті і дійте точно так само, як і при визначенні сторін світу по сонцю і годинах. Знайдіть кут між цифрою 1 і отриманим числом і розділіть його навпіл, бісектриса гострого кута вкаже на південь. Відповідно, протилежна сторона — північ.
  8. Спробуйте визначити положення півночі по місяцю і годинах приблизно, без жодних розрахунків. Якщо місяць у першій чверті (зубці серпа дивляться вліво) — в 19:00 вона буде перебувати на півдні, отже, північ буде в протилежній стороні. У повню місяць вказує на південь о першій ночі. В останній чверті (зубці спрямовані вправо) вона буде розташована на півдні в 7:00 ранку. Встаньте до неї спиною і прямо у вас перед очима виявиться північ.