Пневмонія або запалення легенів є однією з найпоширеніших хвороб органів дихання. Вона розвивається і як самостійне захворювання, і як ускладнення інших патологічних процесів. Найчастіше перші її ознаки нагадують звичайну застуду. Однак серед них можна розгледіти і характерні симптоми.
Інструкція
- Розвитку пневмонії сприяє вірусна, бактеріальна і грибкова інфекції, а також вдихання хімічних і токсичних речовин. Не менш поширеною причиною пневмонії є ускладнення інших захворювань (грипу, бронхіту та ін), а також тривалий постільний режим.
- Прояв пневмонії залежить від ступеня тяжкості запального процесу (повне або часткове ураження тканини легені), а також від віку хворого, супутніх хвороб та інших чинників, здатних якось змінити картину захворювання. Однак деякі симптоми є все ж характерними для запалення легенів.
- Одним з перших ознак пневмонії є хворобливе покашлювання, яке переходить у болісний кашель. Найчастіше він супроводжується високою температурою до 39-40 ° С з стрясають ознобом. У цьому випадку припустити запалення легень можна при болях у боці (у грудях), а іноді і в животі під час кашлю, чхання і вдиху-видиху.
- У міру поширення запального процесу з’являється постійний ниючий біль в грудній клітці. Дихання стає поверхневим і частим. Під час кашлю слизова мокротиння змінюється на гнійну і набуває кольору іржі.
- Через підвищення температури відзначається сухість шкірних покривів, лущення. Приєднуються ознаки зневоднення й інтоксикації організму. Це в свою чергу позначається на серцево-судинної і на нервовій системі, що проявляється прискореним серцебиттям і головним болем.
- Окрім характерних ознак пневмонії знижується апетит. На щоках може проступити рум’янець, особливо з боку ураженої легені. Нерідко приєднуються герпетичні висипання навколо губ і ніздрів. Через зневоднення сеча набуває темний колір і виділяється в невеликій кількості.
- Важким наслідком пневмонії є набряк легенів. Часто він веде до летального результату. Але навіть при успішному результаті хвороби можуть залишатися спайки (заміщення легеневої тканини на більш щільну), які порушують функціональні здатності легень.
- Щоб уникнути всіх непередбачених наслідків пневмонії, варто звернутися до лікаря при перших ознаках на її підозра, наприклад, при болях під час кашлю (навіть маловиражений), оскільки вогнищева пневмонія, коли в запальний процес втягуються окремі ділянки легені, може протікати зі слабкою симптоматикою. Однак несприятливі фактори можуть викликати її загострення.