Атом — це найдрібніша частинка, яку розділити на складові частини хімічним шляхом неможливо. Атом складається з позитивно зарядженого ядра за рахунок протонів (р) з зарядом + і нейтральних частинок нейтронів (n). Навколо нього обертаються електрони (ē), що мають негативний заряд.
Вам знадобиться
Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
Інструкція
- Завдяки вмінню правильно обчислювати кількість протонів, нейтронів або електронів, можна визначити валентність хімічного елемента, а також скласти електронну формулу. Для цього потрібно тільки періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, яка є обов’язковим довідковим матеріалом.
- Таблиця Д.І. Менделєєва розділена на групи (розташовуються вертикально), яких всього вісім, а також на періоди, розташовані горизонтально. Кожен хімічний елемент має свій порядковий номер і відносну атомну масу, що зазначено в кожній клітині періодичної таблиці. Кількість протонів (р) і електронів (ē) чисельно збігається з порядковим номером елементу. Для визначення числа нейтронів (n) необхідно з відносною атомною маси (Ar) відняти номер хімічного елемента.
- Приклад № 1. Обчисліть кількість протонів, електронів і нейтронів атома хімічного елемента № 7.
Хімічний елемент № 7 — це азот (N). Спочатку визначте кількість протонів (р). Якщо порядковий номер 7, значить, буде 7 протонів. Враховуючи, що це число збігається з кількістю негативно заряджених частинок, електронів (ē) теж буде 7. Для визначення числа нейтронів (n) з відносною атомною маси (Ar (N) = 14) відніміть порядковий номер азоту (№ 7). Отже, 14 — 7 = 7. В загальному вигляді вся інформація виглядає таким чином:
р = +7;
ē = -7;
n = 14-7 = 7.
- Приклад № 2. Обчисліть кількість протонів, електронів і нейтронів атома хімічного елемента № 20.
Хімічний елемент № 20 — це кальцій (Са). Спочатку визначте кількість протонів (р). Якщо порядковий номер 20, отже, буде 20 протонів. Знаючи, що це число збігається з кількістю негативно заряджених частинок, значить електронів (ē) теж буде 20. Для визначення числа нейтронів (n) з відносною атомною маси (Ar (Са) = 40) відніміть порядковий номер кальцію (№ 20). Отже, 40 — 20 = 20. В загальному вигляді вся інформація виглядає таким чином:
р = +20;
ē = -20;
n = 40-20 = 20.
- Приклад № 3. Обчисліть кількість протонів, електронів і нейтронів атома хімічного елемента № 33.
Хімічний елемент № 33 — це миш’як (As). Спочатку визначте кількість протонів (р). Якщо порядковий номер 33, значить, буде 33 протона. Враховуючи, що це число збігається з кількістю негативно заряджених частинок, електронів (ē) теж буде 33. Для визначення числа нейтронів (n) з відносною атомною маси (Ar (As) = 75) відніміть порядковий номер азоту (№ 33). Отже, 75 — 33 = 42. В загальному вигляді вся інформація виглядає таким чином:
р = +33;
ē = -33;
n = 75 -33 = 42.
Зверніть увагу
Відносну атомну масу, зазначену в таблиці Д.І. Менделєєва, необхідно округляти до цілого числа.