Процентна концентрація розчину — це величина, що показує відношення маси розчиненої речовини до загальної маси розчину. Іншими словами, це — масова частка речовини в розчині, виражена у відсотках.
Інструкція
- Найпростіший варіант визначення відсоткової концентрації — коли вам відома початкова маса сухої речовини, згодом розчиненого. Припустимо, спочатку було 15 грамів якийсь солі. Потім її повністю розчинили у воді. Потрібно обчислити відсоткову концентрацію.
- Спочатку зважте ємність з розчином. Наприклад, у вас буде 800 грамів. Потім перелийте розчин і зважте порожню ємність. Припустимо, вона важить 550 грамів. А далі задача вирішується елементарно: 15 / (800 — 550) = 0.06, або 6%. Ось така концентрація розчину.
- Трохи ускладнимо завдання. Візьміть 20 грамів кухонної солі (хлориду натрію) і розчиніть її в певній кількості води. Потім, перелив розчин в мірний циліндр і обережно додаючи воду, доведіть обсяг до 200 мілілітрів. Яка процентна концентрація отриманого розчину?
- Здавалося б, завдання — простіше нікуди. Щільність води дорівнює 1, отже, в 200 мілілітрах — 200 грамів, і процентна концентрація буде 20/200 = 0.1, або 10%. Але не поспішайте з висновками. Адже у вас не 200 мілілітрів чистої води, а 200 мілілітрів розчину, щільність якого відрізняється від одиниці.
- Тому вам, як у вищеописаному випадку, треба дізнатися загальну масу розчину М, спочатку зваживши посудину з ним, а потім — порожній судину. І тоді, розділивши 20 (масу солі) на М, і помноживши результату на 100%, ви отримаєте відповідь.
- Ну, а якщо у вас чомусь немає можливості ні зважувати, ні заміряти обсяг? Як тоді визначити процентну концентрацію розчину? Ось, наприклад, є якась кількість водного розчину сірчаної кислоти — добре відомого речовини. Перед вами поставлено завдання — обчислити його процентну концентрацію, не користуючись ні вагами, ні мірної посудом.
- На перший погляд завдання дуже важке. А насправді вирішити її — справа нехитра. Справа в тому, що практично для будь-якої речовини, що знаходить застосування в різних галузях промисловості, існують так звані «таблиці густин розчину». Ну а сірчана кислота — настільки широко застосовується речовина, що знайти таку таблицю для неї не становить труднощів. Вона є в більшості довідників по хімії.
- Перш за все вам необхідно виміряти щільність сірчаної кислоти з допомогою пристрою під назвою «щільномір» (по-іншому воно може називатися «денситометр»). Припустимо, отримана величина дорівнює 1.303 грам / мілілітр. По таблиці густин визначте: розчину який відсоткової концентрації відповідає ця величина. Це 40%-й розчин сірчаної кислоти. Задача вирішена.