Пупкова грижа являє собою випинання органів черевної порожнини через отвір у черевній стінці в районі пупка. Вона найчастіше зустрічається у дітей і носить вроджений характер. Але нерідкі випадки виникнення пупкової грижі і у дорослих.
Інструкція
- Пупкова грижа у дітей — явище досить поширене. У новонароджених вона вважається нормою, оскільки м’язи черевної стінки ще дуже слабкі. У міру зростання малюка пупкове кільце звужується, а м’язи товщають і міцніють, і грижа зникає сама по собі. Зазвичай отвір в черевній стінці закривається повністю, коли дитина починає активно рухатися: самостійно перевертатися, повзати, тобто до кінця першого року життя.
- Визначити пупкову грижу у малюка досить просто. Коли дитина перебуває у вертикальному положенні, у нього видно випинання в області пупка. Воно може бути практично не помітно, якщо отвір в черевній стінці невелика (1-1,5 сантиметра). Тоді грижу можна промацати: при натисканні на живіт палець «провалюється», і легко визначаються «грижові ворота», тобто розмір грижового отвору. У лежачому положенні грижа не видно, вона самостійно вправляється.
- Іноді при пупкової грижі дитина може вести себе неспокійно, плакати, відмовлятися від їжі. Але ці ознаки досить рідко зустрічаються. Як правило, грижа не приносить малюкові неприємностей. Тому лікування в такому випадку полягає тільки в масажі, необхідному для зміцнення черевної стінки. Якщо грижа доставляє дитині занепокоєння чи не проходить до 5-6 років, вдаються до хірургічного втручання.
- У дорослих пупкова грижа зустрічається рідко. В основному їй страждають жінки після 30 років. Причина виникнення грижі — ослаблення черевної стінки під час вагітності, а також після пологів. Грижа може з’являтися і у літніх людей, а також у людей, страждаючих ожирінням.
- Симптомами пупкової у дорослих є випинання і тяжкість в районі пупка, а також часті закрепи, болі в області живота і спини, нудота, бурчання в животі. Лікування пупкової грижі у дорослих полягає в оперативному втручанні, в ході якого настає повне позбавлення від неї.