Під радіусом атома розуміється відстань між ядром даного атома і його найдальшої електронної орбітою. На сьогоднішній день загальноприйнятою одиницею виміру атомного радіусу є пікометр (пм). Визначити радіус атома дуже легко.
Вам знадобиться
Періодична таблиця Менделєєва
Інструкція
- Насамперед, під рукою повинна бути звичайна таблиця Менделєєва, в якій по порядку розставлені всі відомі людству хімічні елементи. Знайти цю таблицю дуже легко в будь-якому довіднику з хімії, шкільному підручнику, або ж її можна придбати окремо, в найближчому книжковому магазині.
- У правому верхньому кутку біля кожної з хімічних елементів вказано його порядковий номер. Цей номер повністю збігається з атомним радіусом даного атома.
- Наприклад, порядковий номер хлору (Cl) — 17. Це означає, що відстань від ядра атома хлору до найдальшої його орбіти руху стабільного електрона дорівнює 17 пм. Якщо потрібно знайти не тільки атомний радіус, але й розподіл електронів по електронним орбітах, то ці дані можна підкреслити з стовпчика цифр, розташованого праворуч від назви хімічного елемента.
Зверніть увагу
Завдяки таблиці Менделєєва, дуже легко знайти не тільки атомний радіус, а й атомну масу, молекулярну масу, період і ряд того або іншого елемента, а також і розподіл електронів по електронним орбітах разом з кількістю орбіт.
Найбільш популярною моделлю атома є модель, прийнята в 1913 році Нільсом Бором. Також вона відома як планетарна модель. Пов’язано це з тим, що електрони, подібно до планет Сонячної системи, рухаються навколо Сонця — ядра атома. Орбіти руху електронів постійні. Розробка даної моделі дала поштовх до розвитку нового напрямку в теоретичній фізиці — квантової механіки.
Найперший радіус орбіти руху електрона називається боровським радіусом, а енергія електронів на першій орбіті називається енергією іонізації атома.
Корисні поради
Варто зазначити, що радіус будь-якого атома обернено пропорційний кількості протонів в ядрі його, а також дорівнює заряду його ядра.