Всі ми знаємо що таке ринок. Кожен з нас щодня робить покупки. Від незначних — покупка квитка в автобусі, до масштабніших — купівля будинків, квартир, оренда землі. Яким би не був ринок за своєю структурою: товарний, фондовий — всі його внутрішні механізми по своїй суті однакові, але тим не менш потребують особливої уваги, тому що людині не обійтися без ринкових відносин.
Інструкція
- Щоб знайти рівноважну ціну і рівноважний обсяг, слід визначити ряд факторів. Такі як величина попиту і величина пропозиції. Ці ринкові механізми якраз і впливають на рівновагу. Існують також різні ринкові структури: монополія, олігополія і конкуренція. На монопольному і олігопольному ринках вираховувати рівноважну ціну і обсяг не слід. По суті там рівноваги ніякого і немає. Фірма-монополіст сама встановлює ціну й обсяг продукції. В олігополії кілька фірм, об’єднуючись в картель так само, як і монополісти управляють цими факторами. А ось в конкуренції все відбувається за правилом «Невидимої руки» (за допомогою попиту та пропозиції).
- Попит — це потреба покупця в будь-який товар або послугу. Він обернено пропорційний ціні і тому на графіку крива попиту має негативний нахил. Іншими словами, покупець завжди прагне купити більший обсяг продукції за меншою ціною.
- Кількість товарів і послуг готових поставити на ринок продавці — це пропозиція. На відміну від попиту, воно прямо пропорційно ціні і має на графіку позитивний нахил. Інакше кажучи, продавці прагнуть продати більше число товарів за більшою ціною.
- Саме точка перетину попиту та пропозиції на графіку трактується як рівновага. Що попит, що пропозиція в задачах описуються функціями, в яких присутні дві змінних. Одна з них ціна, інша — обсяг продукції. Наприклад: P = 16 +9 Q (P — ціна, Q — об’єм). Щоб знайти рівноважну ціну слід прирівняти дві функції — попиту та пропозиції. Знайшовши рівноважну ціну, потрібно підставити її в будь-яку з формул і обчислити Q, тобто рівноважний обсяг. Цей принцип діє і в зворотному напрямку: спочатку обчислюється об’єм, потім ціна.
- Приклад:
Слід визначити рівноважну ціну і рівноважний обсяг, якщо відомо, що величина попиту і пропозиції описуються функціями: 3P = 10 +2 Q і P = 8Q-1 відповідно.
Рішення:
1) 10 +2 Q = 8Q-1
2) 2Q-8Q =- 1-10
3)-6Q =- 9
4) Q = 1.5 (це рівноважний обсяг)
5) 3P = 10 +2 * 1.5
6) 3P = 13
7) P = 4.333
Готово.