Вирушили в похід і відстали від групи? Не така вже й рідкісна ситуація. Якщо ви вмієте орієнтуватися на місцевості, то зможете без проблем повернутися додому. Звичайно за умови, що знаєте, в який бік від міста вирушили. Найпростіший і всім відомий метод — орієнтування за компасом. Магнітна стрілка завжди вказує на північ. Звичайно, компас не завжди може виявитися під рукою в потрібний момент. Проте існують інші способи визначення сторін світу. Важливо не розгубитися і пригадати все, що ви знаєте про орієнтуванні на місцевості.
Інструкція
- У ясну погоду орієнтуйтеся за Сонцем. Поверніться до нього спиною. Якщо ви знаходитесь в Північній півкулі, то ваша тінь вкаже на північ, а якщо в Южному, то на південь. Корисно також пам’ятати, що схід і захід Сонця змінюється в залежності від пори року. Влітку воно сходить на північному заході, а сідає на північному сході. Навесні і восени встає на сході, а сідає на заході.
- Замість компаса можна використовувати годинник. Розташуйте їх на горизонтальній поверхні так, щоб годинна стрілка вказувала на Сонце. Подумки проведіть лінію від центру годин до цифри 1. Кут між нею і «сонячної» прямий поділіть навпіл. Ця лінія вкаже напрямок на північно-південь. Врахуйте, що в першій половині дня південь знаходиться праворуч від Сонця, а в другій зліва.
- Вночі можна визначитися по зірках. Знайдіть сузір’я Великої Ведмедиці — сім яскравих зірок, розташованих у формі ковша. Через дві крайні вгору по прямій відкладіть відстань у п’ять разів більша, ніж між ними. Яскрава зірка в кінці лінії — Полярна. Встаньте до неї обличчям. Зараз ви дивитеся на північ. У Південній півкулі орієнтуйтеся по Південному Хресту — сузір’я з чотирьох яскравих зірок, що утворюють хрест. Лінія, що проходить через довгу його вісь, вказує на південь.
- Якщо ви знаходитесь в лісі, озирніться навколо. Дерева, трава, ягоди — все може допомогти вам. Треба тільки знати, що шукати. Огляньте дерева. З південного боку гілки довше, густіше, смоли більше. На північній стороні уздовж стовбура можна помітити темну смугу. Вона добре видна на березах. Північна сторона дерев більше покрита мохом, ніж південна.
- Відшукайте мурашник. Він розташовується з південного боку дерева або куща. Вийшли на галявину — придивіться. З південного боку трава гущі і вище, а з північної свіжою. Лісові ягоди швидше визрівають з південної сторони. А ось сніг взимку швидше відтає з північної. Орієнтуючись за природними ознаками, не робіть поспішних висновків, після огляду одного лише дерева або мурашника. Уважно огляньте навколо і ви знайдете безліч ознак, які допоможуть вам зорієнтуватися.