Здавна людина користується системою сторін світу, для визначення місця розташування або напряму. Раніше люди орієнтувалися по зірках. Потім був винайдений компас, він замінив астрономічну систему в більшості випадків. У кожного мисливця і слідопита є власна система визначення сторін світу. Поговоримо про те, як знайти схід в різних умовах.
Інструкція
- Перш за все, необхідно знати, що з себе представляють сторони світу. Для цього необхідно знати їх розташування. В якості системи відліку, ми будемо розглядати власне тіло. Щодо нього, північ буде знаходитися прямо перед собою, південь з боку спини, схід праворуч, захід зліва. Звичайно ж, для початку потрібно правильно себе розташувати за ознаками, які визначати сторону світу.
- Найпростіший спосіб знаходження сходу — по стрілкою компаса. Для цього кладемо компас на тверду поверхню. Куди вкаже синя стрілка, там і буде перебувати північ. Отже, справа буде схід.
- Наступний спосіб заснований на використанні сонця. Полягає він у тому, що сонце завжди встає на сході, а сідає на заході. Як тільки ви дізнаєтеся, звідки встає сонце, ви зможете визначити схід. Опівдні необхідно стати до сонця спиною, тоді схід буде знаходитися праворуч, а тінь вказувати на північ.
- Вночі треба орієнтуватися по зірках. Для цього знаходимо сузір’я Великої Ведмедиці. Знаходимо дві крайні зірки з цього сузір’я (кінець ковша, а не його ручка), і відкладаємо відстань між ними п’ять разів, до сузір’я Малої Ведмедиці. Остання зірка буде в цьому відрізку буде Полярної. Вона буде початком ручки ковша малої Ведмедиці. Тепер подумки проводимо від неї перпендикуляр до Землі. Цей перпендикуляр буде спрямований на північ, отже, справа буде перебувати схід.
- Також варто звернути на «народні» способи визначення сторін світу. Мох і лишайник зростає з північного боку каменів і дерев. Якщо погода досить спекотна, то виділення смол у ялини і сосни відбувається більше з південної сторони. Поява грибів на деревах буває зазвичай з північного боку. В основному мурашники знаходяться на південь від дерев та кущів.