Як визначити силу пружності


 

В результаті деформації фізичного тіла завжди виникає сила, яка їй протидіє, прагнучи повернути тіло в початкове положення. Визначити цю силу пружності в простому випадку можна по закону Гука.



Інструкція

  1. Сила пружності, що діє на деформований тіло, виникає як наслідок електромагнітної взаємодії між його атомами. Існують різні види деформації: стиснення / розтягування, зрушення, вигин. Під впливом зовнішніх сил різні частини тіла рухаються по-різному, звідси спотворення і сила пружності, яка спрямована в бік колишнього стану.
      
  2. Деформація розтягування / стиснення характеризується напрямком зовнішньої сили уздовж осі предмета. Це може бути стрижень, пружина, стовп, колона та інше тіло, що має довгу форму. При спотворенні змінюється поперечний переріз, а сила пружності пропорційна взаємною зміщення частинок тіла:

    FУПР =-k • Δx.
      


  3. Ця формула називається законом Гука, проте застосовується вона не завжди, а лише при відносно малих значеннях Δх. Величина k називається жорсткістю і виражається в Н / м. Цей коефіцієнт залежить від вихідного матеріалу тіла, а також форми і розмірів, він пропорційний поперечному перерізі.
      
  4. При деформації зсуву об’єм тіла не змінюється, але його верстви змінюють своє положення один відносно одного. Сила пружності дорівнює добутку коефіцієнта пружності при зсуві, що знаходиться в прямій залежності від поперечного перерізу тіла, на величину кута між віссю і дотичною, в напрямку якої діє зовнішня сила:

    FУПР = D • α.
      


  5. Вигин є більш складним видом деформації, він полягає у впливі сили на внутрішню поверхню тіла, при цьому його кінці фіксуються на основах. Прикладом може служити металева балка в складі будівельної конструкції. Сила пружності в цьому випадку називається силою реакції опори і по модулю дорівнює силі тяжкості, якщо немає додаткової зовнішньої сили:

    FУПР =-m • g.
      


  6. Деформація буває пружної і пластичної. При пружному спотворенні тіло швидко приймає колишню форму після припинення дії зовнішньої сили, а при пластичної цього не відбувається. Це залежить від величини впливу, але більшою мірою від матеріалу, з якого зроблено тіло. Наприклад, пластилін здатний прийняти будь-яку форму, а гума повернеться в первинний стан (при нормальній температурі).