Для того, щоб орієнтуватися на місцевості, в першу чергу необхідно визначити, в якому напрямку знаходяться сторони світу. Якщо у вас немає компаса, то в сонячний день або місячну ніч в високих широтах його можуть замінити наручні годинники зі стрілками.
Інструкція
- Щоб визначити сторони світу по годинах, направте годинну стрілку на сонце. Для більшої точності можете орієнтуватися по тіні від вертикально стоїть предмета — дерева, жердини, схилу. Встановіть стрілку паралельно цій тіні.
- З урахуванням літнього і декретного часу на території Росії сонце знаходиться на півдні в 14 годин влітку і в 13 годин — взимку. Подумки розділіть навпіл кут між годинниковою стрілкою і напрямом на цифри 2 або 1, залежно від пори року — бісектриса вкаже напрямок на південь. Цей спосіб тим точніше, чим далі від екватора. У середніх широтах влітку похибка даного методу може досягати 20 градусів. У південній півкулі таким способом визначається напрям на північ.
- Якщо у вас немає годинника зі стрілками, циферблат можна намалювати, постаравшись якомога точніше розбити його на сектори в правій верхній чверті. Замість годинникової стрілки відразу проведіть напрямок на сонці.
- Щоб визначити розташування сторін світла вночі, спочатку потрібно розрахувати, де має знаходитися сонце. Для цього подумки уявіть повний місяць, проведіть її радіус і розділіть його на 6 частин. Подивіться на реальний місячний серп і порахуйте, скільки таких частин може міститися у видимій частині місячного диска. Число запам’ятайте.
- Зауважте по годинах точний час. Якщо місяць убуває (серп нагадує букву С — «стара»), до часу спостереження додайте отримане число, якщо зростає — забирайте. У вас вийде нове число. Позначте його на циферблаті годинника і направте відмітку на місяць. Далі подумки намалюйте кут, стороною якого буде направлення на місяць, а інший — на цифру 2 влітку або 1 взимку, і розділіть його навпіл так само, як при орієнтуванні по сонцю. Бісектриса вкаже напрямок на південь.
Зверніть увагу
При визначенні сторін світу годинник тримаєте горизонтально.
Корисні поради
Визначити, зростає місяць чи убуває, можна за допомогою нескладної підказки: якщо серп місяця нагадує букву С — місяць спадна, «стара». Якщо до серпу місяця подумки додати вертикальну межу, і після цього він буде схожий на букву Р — місяць зростаюча, «молода».