Ступінь окислювання елемента — це умовний заряд атомів хімічного елемента в з’єднанні, обчислений з припущення, що сполуки складаються тільки з іонів. Вони можуть мати позитивні, негативні, нульові значення. В металів ступеня окислення завжди позитивні, у неметалів можуть бути як позитивні, так і негативні. Це залежить від того, з яким атомом з’єднаний атом неметалла.
Інструкція
- При визначенні окислення необхідно знати, що вища ступінь окислення металу відповідає номеру групи періодичної системи, де знаходиться цей елемент. Але з цього правила є винятки.
- Також ступеня окислення неметалів при з’єднанні їх з атомами металів завжди негативні, а при з’єднанні з атомами неметалів-то можуть бути і негативними, і позитивними. Вищу негативну ступінь окислення неметалів можна знайти, вирахувавши з 8 номер групи, в якій знаходиться цей елемент. Вища позитивна дорівнює числу електронів на зовнішньому шарі (число електронів відповідає номеру групи).
- Ступінь окислювання простого речовини, незалежно від того, метал це чи неметал, завжди дорівнює нулю. У молекулах алгебраїчна сума цих ступенів елементів з урахуванням числа їх атомів дорівнює нулю.
- Щоб легко визначити ступінь будь-якого елемента в з’єднанні, необхідно також пам’ятати, що водень має у з’єднаннях ступінь окислення (+1). Виключаючи гідриди (з’єднання водню з металами головної підгрупи першої-другої груп, ступінь окислення -1, наприклад Na + H-); кисень має (-2), за винятком з’єднання кисню з фтором O +2 F-2 і в перекису (Н2О2 — ступінь окислювання кисню (-1); фтор має (-1).
- Наприклад, слід визначити ступеня окислення елементів у молекулі калію двухромовокіслого (біхромату калію), формула якого K2Cr2O7.
У двох хімічних елементів калію і кисню вони постійні і дорівнюють відповідно +1 і -2. Число ступенів окислення у кисню дорівнює (-2) • 7 = (-14), у калію (+1) • 2 = (+2). Число позитивних дорівнює числу негативних. Отже (-14) + (+2) = (-12). Значить у атома хрому число позитивних ступенів дорівнює 12, але атомів 2, значить, на один атом доводиться (+12): 2 = (+6), запишіть ступеня окислення над елементами: до +12 Cr +6 2O-2 7.