Як визначити суфікс причастя

Як визначити суфікс причастя

При морфемном розборі причастя слід враховувати, що його суфікси служать для утворення нових форм слова. Тому вони не входять в основу слова. Розглянемо, які суфікси має причастя і як їх визначити в залежності від освіти слова.

Інструкція

  1. Визначте, від якого дієслова утворено причастя. Вкажіть його вигляд і перехідність. Наприклад, занурившись — занурити (дієслово доконаного виду, перехідний), що занурює — занурювати (дієслово недоконаного виду, перехідний), дихаючий — дихати (дієслово недоконаного виду, неперехідний).
  2. Визначте заставу причастя

    Причастя дійсного стану називають ознаку предмета (або особи) за дією, їм здійснюваного. Пасивні дієприкметники називають ознаку предмета за дією іншого предмета (або особи).

    Дійсний заставу причастя теперішнього часу утворюється від дієслів перехідних і неперехідних, що мають недосконалий вид. Таке причастя має суфікси-УЩ-(-ющ-),-АЩ-(-ящ-). Наприклад, хлопочущій — клопотати (дієслово недоконаного виду, неперехідний), значить причастя дійсного застави теперішнього часу і має суфікс-УЩ-.

    Дійсний заставу дієприкметника минулого часу утворюється від дієслів перехідних і неперехідних обох видів. Воно має суфікси-ВШ-,-Ш-. Наприклад, дрімав — дрімати (дієслово недоконаного виду, неперехідний), значить причастя дійсного застави минулого часу і має суфікс-ВШ-.

    Пасивний стан причастя теперішнього часу утворюється тільки від дієслів перехідних, мають недосконалий вид. Дане причастя має суфікси-ОМ-(-ЕМ-),-ІМ-. Наприклад, що читається — читати (дієслово недоконаного виду, перехідний), читай — причастя страдательное теперішнього часу, має суфікс-ЕМ-.

    Пасивний стан дієприкметника минулого часу утворюється тільки від дієслів перехідних недосконалого виду та дієслів перехідних досконалого вигляду. Це причастя має суфікси-Енн-,-НН-,-Т-. Наприклад, прочитана — прочитати (дієслово доконаного виду, перехідний), прочитавши — причастя страдательное минулого часу, що має суфікс-ПН-.
  3. У дієприкметниках може міститися не один суфікс

    У дієприкметниках пасивного стану минулого часу перед суфіксом-НН-виділяється ще один суфікс при збереженні гласною інфінітива-А-чи-Я-, в інших випадках пишеться-Е-(викаченной (викотити) бочка, викачаний (викачати) вода).

    Виділяються суфікси дієслова (прислухатися — здригатися, підморгувати).