Як визначити висоту предмета, заснування якого невідомо

Як визначити висоту предмета, заснування якого невідомо

При орієнтуванні на місцевості, наприклад, у туристичному поході, іноді потрібно визначити висоту того чи іншого віддаленого предмета чи об’єкта. Якщо відстань до нього відомо, то виконати розрахунки не складає труднощів. А як бути, коли дощенту потрібного об’єкта не добратися, а виміряти відстань немає можливості? На допомогу приходить знання геометрії.

Вам знадобиться

- Шест;
- Астролябія.

Інструкція

  1. При визначенні висоти віддаленого предмета, заснування якого недоступно, а відстань до нього не можна виміряти безпосередньо, використовуйте прості обчислення з пріеменіем підручних предметів або спеціальних пристосувань. Перший етап — визначення відстані до об’єкта.
  2. Припустимо, що від предмета з невідомою вам висотою (точка Х) вас відділяє нездоланна перешкода, наприклад, річка. Виберіть на своєму боці точку А, розташовану приблизно навпроти потрібного вам об’єкта.
  3. Тепер поверніться під прямим кутом вправо і зробіть 15-20 кроків. У цьому місці застроміть в землю гілку або паличку. Це буде точка О. Проробіть точно таке ж число кроків в тому ж напрямку. Ви отримали точку В; відзначте її також будь-яким предметом.
  4. Від точки В рухайтеся під прямим кутом, віддаляючись від берега. У той момент, коли точка вашого перебування буде розташовуватися між об’єктом (точка Х) і точкою О, зупиніться. Відстань від вас до точки В буде дорівнює відстані від першої точки (А) до точки Х, що позначається потрібний вам об’єкт. Виміряти відстань тепер можна кроками, а потім перевести їх в метри.
  5. Тепер, коли відстань до об’єкта відомо, переходьте до визначення його висоти. Для цього вам знадобиться довгу жердину або палиця з обертовою планкою. Поставте на видаленні від вимірюваного об’єкта жердину АС з обертовою планкою і направте її на верхню точку об’єкта (точка С ‘).
  6. Позначте на поверхні землі точку В, щоб у цій точці пряма АА ‘перетиналася б з поверхнею землі. Трикутники А’С’В і АСВ будуть подібними, оскільки мають спільний кут і за кутом, рівному 90 градусів. З цього випливає, що:

    А’С ‘/ АС = ВА’ / ВА або

    Висота предмета, таким чином, буде дорівнювати:

    А’С ‘= АС х ВА’ / ВА.
  7. Наступний спосіб передбачає більш складні обчислення. Припустимо, вам потрібно визначити висоту АН віддаленого предмета. Позначте на певній відстані від основи Н точку В і виміряйте за допомогою астролябії кут АВН, а потім за цими даними з прямокутного трикутника АНВ знайдіть висоту об’єкта за формулою:

    АН = НВ х tgАВН.