Часто при здійсненні операцій з нерухомістю одна зі сторін, що бере участь в операції, передає другій стороні будь-яку грошову суму. Грошові суми готівкою можуть бути також передані в борг. У цих випадках угоди можуть підтверджуватися розписками. Але буває, що позичальник дав розписку, але займодавец згодом передав йому меншу суму або не дав грошей зовсім, а розписка залишилася у нього на руках. Постає питання про те, як визнати розписку недійсною і уникнути судового переслідування.
Інструкція
- Якщо мав місце грошовий позику, при якому позичальник взяв певну суму у позикодавця, то це одностороннє зобов’язання підтверджується розпискою. Чим більше конкретних даних буде зазначено в цьому документі, тим важче буде оскаржити її в суді. Зазвичай, в ній зазначені реквізити позичальника — його прізвище, ім’я, по батькові, номер паспорта, місце проживання. Розписка повинна бути обов’язково підписана позичальником, поруч з підписом повинна стояти дата.
- У тому випадку, якщо в записці відсутні такі реквізити, як номер паспорта та місце жителя позичальника, розписка може бути визнана недійсною. Позикодавцеві буде дуже складно довести в суді, що гроші передані їм конкретно вам, оскільки людей з таким прізвищем, ім’ям та по батькові може бути багато. Без обов’язкових реквізитів, згідно ст.808 ГК РФ, розписка не може бути доказом укладення договору позики.
- Підставою для того щоб зробити спробу оскаржити законність пред’явленої в суді розписки, може послужити відсутність підписів свідків, а також реєстрації у нотаріуса. У цих випадках також можна зробити заяву про те, що розписка — підроблений документ.
- Ви можете оскаржити розписку, навіть якщо в ній зазначені реквізити і номер паспорта, пославшись на те, що ваш підпис є підробленою. У цьому випадку буде призначена почеркознавча експертиза і фахівець представить свій висновок. Але в тому випадку, якщо в результаті експертизи буде доведено, що на розписці стоїть саме ваша підпис, вам доведеться виплатити не тільки взяту в борг суму, а й оплатити експертизу.
- Визнати розписку недійсною суд може, якщо вам вдасться довести, що ви підписували її не добровільно, з примусу або у важких обставинах. Її законність можна оскаржити і в тому випадку, якщо буде доведено, що ви підписували її в стані алкогольного сп’яніння або під дією наркотичних речовин, а також при фізичному або моральному тиску.