Сьогодні можна купити практично будь-які лижі від самих простеньких аматорських, до суперсучасних професійних, зроблених за індивідуальним замовленням з використанням найсучасніших технологій. Проте все ще чимало любителів взяти в руки столярний інструмент, шматок відповідного дерева і зробити з нього лижі на свій смак. Справа цей непростий, що вимагає певних знань, професійних навичок і терпіння, оскільки лижі робляться довго. Ось, приміром, як можна самому зробити мисливські лижі.
Інструкція
- Візьміть березу з міцною прямослойной структурою, такі дерева ростуть зазвичай на піднесених сухих місцях. Деревину заготовляють в зимовий час, оскільки саме в цей час рух соків практично відсутня.
- Заготовлене дерево очистіть від кори, після чого заготовку для лиж — тюльку — розпустіть на бруски. Їх довжина відповідає розмірам майбутніх лиж. Попередній етап завершите тим, що заготовлені бруски зв’яжіть по краях один з одним, а посередині між ними встановіть розпірку товщиною 5-6 см.
- Після цього робиться перерва на два-три тижні, щоб заготовки як слід просохли, для чого їх поміщають в тепле, сухе місце.
- Після висихання заготовок на них нанесіть контур лиж, а потім всю зайву деревину состругайте, а це місце ретельно обробіть шерхебелем.
- Перед тим, як приступити до загинання лиж їх кінці обпечуся протягом години паяльною лампою або помістіть в ємність з дуже гарячою водою на цей же час. Вода не повинна охолоджуватися, для чого кожні 15-20 хвилин в неї покладете по кілька розпечених каменів.
- Розпарені кінці лиж затисніть в спеціальну колодку, в якій їх вигин набуває потрібної форми. Для надійності їх положення зафіксуйте струбцинами або пов’язаними планками.
- Далі лижі знову висушують 5-6 днів, а потім піддають фінішній обробці. Для обробки фасок, що знаходяться на верхній площині, можна використовувати рубанок-горбань або напівкруглу стамеску.
- Дуже важлива деталь — квадратний або напівкруглий жолобок на ковзної поверхні. Його глибина не повинна перевищувати 5 см, а ширина — 2см. Завершується фінішна обробка просоченням лиж. Нижню частину просочіть розігрітій смолою, а верхню — гарячою оліфою.