Якщо ви фотограф і розташовуєте свої роботи в інтернеті (наприклад, в блогах або фотоальбомах), то іноді може виникнути проблема захисту авторських прав. Як правило, такі роботи розміщуються у великому дозволі і будь-якій людині не важко скопіювати собі дане фото, і присвоїти авторство. Але є ряд нехитрих дій, які врятують ваші роботи від посягання «плагіаторів».
Інструкція
- Фотографуйте у форматі RAW — це сильне доказ того, що саме ви автор фотографії. Відповідно всі авторські права належать тільки вам. Тому дозволите під час зйомки або режим «RAW only», або подвійний режим, в якому фотографії будуть зберігатися відразу в двох форматах, RAW і JPEG.
- Не розміщуйте в мережі фотографії в дуже високій якості, з якого можна було б зробити паперове фото хорошої якості розміром 10х15 сантиметрів і більше. Тому, що зараз присвоєнням чужого авторства грішать не тільки інтернет-видання, а й друковані ЗМІ.
- Не передавайте файли у форматах RAW, PSD та інших «робочих» форматах навіть замовнику, так як PSD файл з програми Photoshop може стати доказом вашої роботи над фото.
- Занесіть в налаштуваннях фотоапарата інформацію про себе в спеціальні поля (owner / власник, author / автор та інше). Як правило, вказуються такі дані, як ім’я, прізвище, по батькові автора. Також, деякі автори вказують свої контактні дані. Зрозуміло, що слід вказувати тільки справжні відомості про себе.
- Якщо є можливість, то зробіть кадрування вихідного знімка. Практично будь-фоторедактор дозволяє це зробити. Нехай фото стане за розміром на 50 пікселів менше з кожного боку, але повне фото залишиться тільки у вас.
- При розміщенні в мережі обов’язково слід нанести на фото Watermark (він же водяний знак), в якому зазначаються такі дані: © ім’я та прізвище автора, рік першої публікації. Наприклад: © Іван Іванов, 2011). Якщо фото публікується під псевдонімом — вкажіть посилання на свій сайт. Символ © вказує на виняткове право володіння фотографією і це регулюється законодавством.
- Записуйте свої фото на диски із завершенням сесії, роздруковуйте їх на паперових носіях. По аналізу дати запису диска або друку фото можна встановити першочергове авторство на роботу.