Для виконання процедури введення ліків в ніс необхідно мати певні практичні навички та деякі теоретичні знання. Перед процедурою порожнину носа бажано очистити від рясних слизових виділень для забезпечення безпосереднього контакту і ефективної дії ліків на слизову оболонку носа. Нежить (риніт) є одним з основних симптомів всіх гострих респіраторних захворювань.
Інструкція
- Перед виконанням процедури пацієнт повинен сісти або лягти на спину, трохи закинути голову назад і повернути її в бік: якщо краплі вводять в ліву половину носа — наліво, якщо в праву ніздрю — направо. У такому положенні відбувається значне зволоження ліками слизової оболонки носа.
- Після закапування крапель в одну половину носа голову відразу ж необхідно нахилити, закрити при цьому вихід з носа і притиснути ніздрю до носової перегородки на 10-15 секунд. При невиконанні цього правила ліки відразу ж потрапляє в носоглотку і не надає дії на слизову носа. Таке лікування малоефективне і не принесе хворому очікуваного результату. В іншу половину носа закопують ліки за таким же алгоритмом.
- Пацієнт після закапування крапель в носову порожнину повинен полежати на кушетці не менше 5 хвилин. Ліки, введене в ніс, дуже швидко всмоктується в кров, має місцеву і загальну дію на організм. У деяких випадках після введення крапель можуть розвинутися загальні реакції організму у відповідь на введення таких лікарських препаратів, як ефедрин, адреналін та інші.
- Введені лікарські краплі в ніс ефективно звужують судини і в результаті їх впливу усувається набряк слизової оболонки носа, що в свою чергу, помітно відновлює і покращує носове дихання. Слід звернути вашу увагу, що судинозвужувальні препарати далеко не безпечні. При тривалому і постійному застосуванні судини потрапляють в залежність від судинозвужувальних крапель. В результаті краплі стають необхідними постійно, незалежно від того, є у хворого риніт чи ні.
- Основне правило, яке необхідно дотримуватися: закопуйте краплі тільки тоді, коли вже порушено носове дихання і неможливо переносити постійну закладеність носа. Намагайтеся, щоб безпосередній контакт з ліками був коротким, при зменшенні закладеності носа і поліпшенні стану переходите на закопування злегка підсоленої води або різні інгаляції.