Іноді садівникам-городникам дістається ділянка з схилом. Часом дачну ділянку сусідить з яром, і є небезпека, що поступово під укіс почнуть сповзати грядки. У інших заміський будинок стоїть прямо на краю яру. У всіх цих та схожих випадках схили слід зміцнювати. Існує кілька надійних способів зміцнення ярів.
Вам знадобиться
- Гілки верби;
- Насіння трав;
- Саджанці дерев;
- Дошки;
- Кілочки;
- Зміцнюють конструкції (георешітки, біомати, геосітки, геотекстиль і т.д.);
- Камені;
- Колоди;
- Бетонні блоки.
Інструкція
- Визначте приблизну величину схилу. При середніх і маленьких ухилах (до 6-8%) укіс можна зміцнити рослинами. У середній смузі Росії популярним рослиною для зміцнення схилів є верба (інші назви: верба, верба, Рокита, лоза, шелюги). Наріжте вербові гілки довжиною 50-70 см, діаметром 1-2 см і застроміть їх уздовж схилу хрест-навхрест на манер невисокого заборчика. Якщо грунт достатньо зволожений, гілки навіть поливати не треба, вони незабаром підуть у ріст і являть собою живопліт. Коренева система у верби потужна, широка, зимостійка, вона напевно не дасть розповзатися схилу далі.
Для зміцнення схилів підійдуть такі дерева, як осика, дуб, горобина, вільха, модрина. - Можете зміцнити пологий схил і травами. Придатними для цих цілей вважаються кирказон, древогубец, тимофіївка лугова, пирій повзучий, кострець безостий та ін Можна придбати в магазині готову суміш газонних трав «Дорожня».
Схил (навіть досить крутий — до 45%) зміцниться травами грунтовно, якщо ви проявите кмітливість і підберете трави з вертикальними і горизонтальними кореневищами. Так, один вид трав з розвиненою кореневою системою (до 2-х метрів у глибину) зміцнить схил по вертикалі, а інший вид — володіє швидким вегетативним розвитком, міцно зафіксує поверхню схилу по горизонталі. Разом, переплітаючись, вони створять відмінне зміцнення всієї стіни яру. - Можете використовувати зміцнюють конструкції. Такі, як георешітки, біомати, геосітки, геотекстиль і т.д. Георешітки, виготовлені з пластика і гуми, розстеліть на схилі, зафіксуйте кілочками і заповніть клітинки гравієм або землею. Можете посіяти траву, її коріння ще більше зміцнять грунт.
Для армування крутих схилів можете використовувати геосітки — поліефірну або зі скляних ниток. Вона має високий ступінь жорсткості, що дозволяє їй витримувати суттєві навантаження. Схил не «повзе» навіть після рясних дощів. - Можете застосувати метод терасування схилу. Він полягає в установці бар’єрів через 1 метр з дощок, які фіксуються за допомогою вбитих у землю кілочків. Вийде такий багатоступінчастий схил, на кожній такій ступені можна сформувати грядки, якщо схил знаходиться на вашій земельній ділянці.
- Якщо рослини, георешітки і террасіровка не рятують і схил продовжує сповзати, осідати, зміцните його за допомогою каменів, колод, бетонних і керамічних блоків, вкопаних в землю.
Корисні поради
Спосіб укріплення схилу яру залежить від мети — запобігти подальшому сповзання яру, надати схилу декоративний вигляд, використовувати його в якості додаткової ділянки під грядки, зміцнити для будівництва.