Масою називається міра інертності тіла. На відміну від ваги, маса залишається незмінною на планетах з різними коефіцієнтами вільного падіння і навіть в стані невагомості. Її можна виміряти або обчислити.
Інструкція
- Будь-які ваги, розраховані на використання на поверхні Землі, налаштовані таким чином, що вони автоматично перераховують силу, прикладається тілом до вимірювальної майданчику, в масу, виражену в грамах або кілограмах. Зваживши тіло на вагах, прочитайте їх свідчення, і вони будуть рівні масі тіла. Якщо ж ваги не містять пружин, а використовують противаги, їх показання виявляться незмінними і при зміні прискорення вільного падіння.
- Якщо ваг немає, а є динамометр, виміряйте силу, яку тіло прикладає до його чутливого елементу під дією власної ваги. Результат вимірювання переведіть в одиниці системи СІ — Ньютона. Якщо тепер поділити силу на прискорення вільного падіння, вийде його маса, виражена в кілограмах. Прискорення вільного падіння дещо різниться на різних ділянках Землі в залежності від віддаленості від екватора, але ця різниця настільки мало, що їм можна знехтувати. Його усереднене значення приймають за 9,822 м / с ².
- Сучасні космічні апарати в стані доставляти вантажі на Місяць, Марс і Венеру. Якщо в умовах задачі пропонується знайти масу тіла, що знаходиться на одній з цих планет, за відомою силі, використовуйте наступні значення прискорення вільного падіння: для Місяця — 1,62 м / с ², для Марса — 3,86 м / с ², для Венери — 8,88 м / с ².
- Значно більша кількість космічних апаратів доставляється не на поверхні планет, а на навколоземні орбіти, де вони знаходяться в стані невагомості. Незважаючи на те, що тіло в умовах невагомості ні до чого не притягується, виміряти його масу можна і там. Для цього слід розкрутити тіло на мотузці, в розрив якої поміщений динамометр. Він повинен мати таку конструкцію, щоб після зупинки максимальне значення виміряної сили залишалося на індикаторі або щоб воно передавалося на нерухомий блок за допомогою радіохвиль або інфрачервоних хвиль в реальному часі.
- Частоту обертання тіла на мотузці, виражену в оборотах в хвилину, спочатку переведіть в обороти в секунду, поділивши на 60. Потім обчисліть циклічну частоту, виражену в радіанах в секунду. Для цього помножте результат ділення на 2π, де π = 3,1415926535 (безрозмірна величина).
- Обчисліть доцентрове прискорення, помноживши довжину мотузки разом з динамометром на квадрат циклічної частоти. Потім поділіть силу, виміряну динамометром, виражену в ньютонах, на доцентрове прискорення в м / с ². Вийде маса тіла в кілограмах.