Ваші домашні папужки можуть прекрасно почувати себе в просторій обладнаній клітці. Однак якщо пара вирішила обзавестися потомством, потрібно подбати про затишний гнездовье. Робити гніздовий будиночок для папуг потрібно з урахуванням деяких прийнятих птахівниками правил. Найпростіше змайструвати його у вигляді ящика з кришкою.
Вам знадобиться
Дошки товщиною 1,5-2,5 см або листи фанери
Рубанок
Пила
Молоток
Цвяхи
Шурупи
Викрутка
Стамеска
Жердинка
Дриль
Петлі для даху-дверцят
Березові тирсу
Інструкція
- Приготуйте дошки 1,5-2,5 см в товщину або листи товстої фанери. Вирівнюйте заготовки рубанком тільки з зовнішнього боку. Сформуйте дерев’яне дно гніздування та зробіть (за допомогою стамески) посередині невелику лунку діаметром близько 5 см. Це майбутній лоток для яєчок. Якщо ви готуєте будиночок для папуг-нерозлучників, то робити поглиблення не потрібно. Заготовте їм сіна і дрібних гілок — вони самі сплетуть собі гніздечко на дні скриньки.
- Скріпіть дошки цвяхами або шурупами. Розмір готового гніздового будиночка вибирайте по виду папуг. Зазвичай для самих дрібних (нерозлучників, хвилястих папужок) буває досить скриньки 20 см у висоту, з площею дна 15х15. Круглий вхід в будиночок (вічко) робіть діаметром близько 5-7 см. Відповідно, для великих птахів (какаду, Арар) збільшуйте розміри будиночка (висота — 120, дно — 90х90, розмір вічка — 20).
- Встановіть жердинку, з якою самець буде годувати самочку і пташенят. Зовні вона повинна бути близько 10-15 см (залежно від розміру папуги), а всередині — проходити через всю будку чи входити до неї тільки на кілька сантиметрів. Самці повинно бути зручно стояти на ній і стрибати вниз так, щоб не пошкодити яйця.
- Просвердлите по дну скриньки дрібні отвори в 2-3 ряди, щоб в будиночок для папуг поступало повітря. Потім ви поставите під нього миску з водою. Через ці дірочки до маленьких папужкам будуть надходити водяні пари, зволожуючи повітря. Це потрібно буде робити в жарку погоду, щоб пташенята не загинули. На дно ящика насипте шаром близько 2 см сухі березові тирсу.
- Робіть кришку будиночка для папуг обов’язково знімною — так вам буде легше забиратися в гнездовье і стежити за пташенята. Змайструєте плоске або односкатное покриття і встановіть його на ящик за допомогою петель і шурупів.
Корисні поради
Робіть будиночок для розведення свійських папуг до початку літа. Біологи не радять влаштовувати подібні гніздування в іншу пору року. Щоб вивести здорових пташенят, папуги повинні отримувати багато сонячного світла і свіжі фрукти, багаті вітамінами. Найслабше потомство у них виводиться до весни, в період авітамінозу. Якщо ж пара вирішила завести пташенят в період короткого світлового дня, штучно подовжує його за допомогою світильників.