Багато людей вважають, що мати справжню човен, на якому можна плавати по поверхні водойми і відпочивати, дивлячись на воду, і рибалити — це розкіш, доступна далеко не всім. Нова човен дійсно коштує чимало грошей, але ви можете спробувати виготовити міцну і легку човен власними руками, використовуючи дерево для каркаса і фанеру для обшивки.
Інструкція
- Обшивку човна вигинає з цілісних листів фанери, щоб зменшити кількість швів корпусу. Купуйте тришарову березову фанеру без сучків, з товщиною 4-5 мм і смоляний просоченням. Вам будуть потрібні три листа фанери 1500х1500 мм, три соснових дошки довжиною 6,5 м і товщиною 15 мм, а також дошки товщиною 25 мм для кіля і фальшкіль, дошки для шпангоутів, дошки для штевнях і весел. Для покриття корпусу використовуйте неважку тканину. Також вам будуть потрібні гашене вапно, деревна смола, оліфа, масляна фарба, довгі цвяхи і кочети для весел.
- Для будівлі човни виготовте простий стапель з дошки, укріпленої на стовпчиках. Почніть з виготовлення шпангоутів — Викреслити їх на аркуші фанери в натуральну величину. Розкреслите дев’ять паралельних ліній, а потім перпендикулярно до ліній проведіть одну вертикальну лінію.
- Від поздовжньої вертикальній площині відкладіть в обидві сторони по відрізку, а потім з’єднайте точки плавною кривою, щоб отримати зовнішній контур шпангоута. Скопіюйте креслення деталей на лист прозорого паперу і потім виріжте деталі з картону, щоб отримати шаблони. Перенесіть шаблони на дошку товщиною 40 мм, розташовуючи їх вздовж волокон, і випиляєте деталі.
- Деталі шпангоута щільно підженете один до одного. Зовнішній контур шпангоута повинен збігатися з контуром на кресленнях. Потім зробіть з вигнутого дерева форштевень. З прямослойной дошки випиляєте кіль. Потім застругані і обріжте бортові дошки, щоб вони були однакової ширини та товщини.
- Підготувавши матеріали, переходьте до збірки каркаса човна. Покладіть на верстак кіль, а потім закріпіть на ньому ахтерштевень з прикріпленим транцем. До іншого кінця кіля прикріпіть форштевень. З штевнями і шпангоутами сполучайте кіль з пмощью цвяхів. Подгоните конструкцію і переконайтеся у відсутності перекосів.
- Прокладіть з’єднання деталей тонкою тканиною, просоченою в смолі. Встановіть штевні і шпангоути. Прикріпіть до каркаса бортові дошки, прив’язавши їхні кінці до форштевню мотузкою.
- Зібравши каркас, переверніть його кілем вгору і обшийте човен фанерою. Виріжте фанеру у формі трапеції для носової та кормової частин човни, а у верхнього підстави фанери зробіть округлий виріз. Зволожте фанеру з внутрішньої сторони пором від окропу, щоб вона краще гнулася і не тріскалася.
- Вигніть фанеру за формою бортів, починаючи від кіля, розміщуючи її волокнами по довжині борту. Зайві частини фанери зріжте. Перед кріпленням промажте фанеру смолою. Встановивши обшивку, закріпіть фанеру на шпангоутах і зміцните поверх фанери борту. Тепер вам залишається тільки провести декоративну обробку і забарвлення човна, а також виготовити весла і встановити для них кочети.